Sürtünme karıştırma kaynağı ile birleştirilen AA1050 ve AA5754-H111 alüminyum levhaların mekanik özelliklerinin incelenmesi
The investigation of mechanical properties of AA1050 and AA5754-H111 aluminum plates joined by friction stir welding
- Tez No: 259942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada AA1050 ve AA5754 alüminyum alaşımı levhalar kullanılmış, bağlantıların mekanik ve mikro yapısal özelliklerini incelemek amacıyla alüminyum alaşımı levhalar, birbirlerine aynı ve farklı alaşım çifti olarak sürtünme karıştırma kaynak (SKK) yontemiyle, uygun parametreler kullanılarak kaynak edilmişlerdir. Kaynak hızı, karıştırıcı ucun dönme hız ve karıştırıcı uç açısı sabit tutulmuştur. Sürtünme karıştırma kaynak işlemlerinde takım çeliğinden imal edilmiş batıcı uç kullanılmıştır. Çalışmada dikey freze tezgahı kullanılmıştır.Alüminyum levhalar tek ve çift taraflı kaynak yapılmıştır. Sürtünme karıştırma kaynağı ile birleştirilen plakalarda kaynak sonrasında herhangi bir çarpılma veya deformasyon oluşmamıştır. Kaynaklı birleştirmelerde metalografik ve mekanik testler yapılarak birleşme bölgesinin metalürjik ve mekanik özellikleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır.Bu çalışmanın sonucunda, tek taraflı kaynak AA1050 için yeterli dayanımı sağlamıştır. AA5754 ün çift taraflı kaynağı tek taraflı kaynağa göre daha yüksek dayanım sağlamıştır. AA1050-AA5754 kaynak dayanımını AA1050 nin mekanik özellikleri belirlemiştir. İki malzeme arasındaki karışma bölgesel birleşme şeklinde olmuştur. Bu çalışmada kullanılan kaynak sistemi geliştirilmeye ve otomasyona çok uygundur. Elde edilen kaynak kaliteleri kaynak parametreleri optimize edilerek daha da geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, AA1050 and AA5754 aluminum alloy plates were welded as similar and dissimilar alloy joints using Friction Stir Welding (FSW) process in order to investigate mechanical and microstructural properties. Welding proceeding speed, rotational speed of the mixer tip and angle of the mixer tip are chosen as the fixed parameters. A welding tool made of tool steel was employed in the welding of Al-alloy plates. A vertical-spindle type milling machine is use for this work.Aluminum alloy plates were welded one and two way. No deformation or distortion has been observed in the plates after the welding procedure. Metallurgical and mechanical properties of the welded zones are investigated by means of performing metallographic and mechanical tests on the welded zones of the samples.As a result of this study, single-sided welding of AA1050 has provided sufficient strength. But, double-sided welding AA5754 has provided higher strength than single-side welding. Strenght of welding AA1050-AA5754 has set mechanic feature of AA1050. The mixture of these materials is a local fusion. The welding system used in this study can be developed further and is very convenient for automation. The joint quality obtained in this study will further be improved by optimizing welding parameters.