İnsan periferal lenfositlerinde antidepresan bir ilaç olan reboksetinin genotoksik etkileri
Genotoxic effects of reboxetine, an antidepressant medicine, on human peripheral lymphocytes
- Tez No: 259985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE DÖNBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, Edronax ticari isimli antidepresan ilacın etken maddesi olan reboksetinin olası genotoksik etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, reboksetinin beş farklı (25, 50, 75, 100 ve 125 µg/ml) konsantrasyonuyla 24 ve 48 saat süreyle muamele edilen insan periferal lenfositlerinde kromozomal aberasyon (KA), kardeş kromatid değişimi (KKD) ve mikronukleus (MN) düzeyi incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, t-testi ve z testi analizi yapılarak kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Reboksetinin 125 µg/ml'lik dozu ile 24 saat muamele edilen hücrelerde KKD oranı, 75, 100 ve 125 µg/ml'lik dozlarda KA oranı, 100 ve 125 µg/ml'lik dozlarda MN oranı kontrol grubuna göre önemli düzeyde yüksek bulunmuştur. 48 saatlik muamele süresinde ise; 100 ve 125 µg/ml'lik dozların KKD oranını, 50, 75, 100 ve 125 µg/ml'lik konsantrasyonların KA oranını, 75, 100 ve 125 µg/ml'lik dozlarının MN frekansını önemli oranda arttığı saptanmıştır. Bu sonuçlara göre; reboksetinin genotoksik etkiye sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, possible genotoxic effects of reboxetine, efficient substance of antidepressant medicine named Edronax were investigated. The levels of chromosomal aberrations (CAs), sister chromatid exchanges (SCE) and micronucleus (MN) were analysed in human peripheral lymphocytes treated with five different concentrations (25, 50, 75, 100, 125 µg/ml) of reboxetine. Obteined results were compared with control by using t-test and z-test. In the cells treated with 125 µg/ml reboxetine for 24 hours, the level of SCE, in the those with 75, 100, and 125 µg/ml reboxetine, the CA level and in the cells with 100 and 125 µg/ml reboxetine, MN level were found to be significantly higher as compored to control. In 48 hours preparations, 100 and 125 µg/ml reboxetine were observed to significantly elevate SCE frequency. Also, in the cells with 50, 75, 100, and 125 µg/ml reboxetine for 48 hours, the level of CA was significantly higher than control. Beside, the level of MN was shown to elevated in the cells with 75, 100, and 125 µg/ml reboxetine. According to results, it may be said that reboxetine has genotoxic effect.