Venlafaksin'in insan lenfositlerindeki genotoksik etkileri
The genotoxic effects of venlafaxine on human lymphocytes
- Tez No: 487924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YAVUZ KOCAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, bir antidepresan ilaç etken maddesi olan venlafaksinin insan periferal kan lenfositleri üzerindeki potansiyel genotoksik ve sitotoksik etkileri, in vitro kromozom anormalliği (KA) ve sitokinez-bloklama mikronükleus (MN) testleri ile incelenmiştir. Lenfositler 24 ve 48 saat boyunca 25, 50 ve 100 μg/ml venlafaksin ile muamele edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, venlafaksin, tüm konsantrasyonlarda (25, 50 ve 100 μg/ml) ve uygulama periyodlarında (24 ve 48 saat) KA ve MN oluşumunu negatif ve çözücü kontrole (çözücü kontrol ile kıyaslamada, MN için 48 saatte 25 μg/ml hariç) göre önemli derecede arttırmıştır. Hücre döngüsü kinetiği ile ilgili olarak, venlafaksin, tüm konsantrasyonlarda mitotik indeksi (MI), ayrıca yüksek konsantrasyonlarda sitokinez-bloklama proliferasyon indeksini (SBPI) her iki uygulama süresinde, kontrol gruplarına kıyasla önemli derecede düşürmüştür. Sonuç olarak, elde edilen veriler, test edilen konsantrasyonlarda, venlafaksinin insan periferal kan lenfositlerinde genotoksik ve sitotoksik olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the potential genotoxic and cytotoxic effects of an antidepressant drug active ingredient, venlafaxine, on human peripheral blood lymphocytes were examined by in vitro chromosome aberrations (CAs), and cytokinesis-block micronucleus (CBMN) tests. The lymphocytes were treated with 25, 50 and 100 µg/ml venlafaxine for 24 and 48 h. The results of this study showed that venlafaxine significantly induced the formation of CA and MN for all concentrations (25, 50 and 100 µg/ml) and treatment periods (24 and 48 h) when compared with the negative and the solvent control (except 25 µg/ml at 48 h for MN as compared to solvent control). With regard to cell cycle kinetics, venlafaxine significantly decreased the mitotic index (MI) at all treatment concentrations and also reduced the cytokinesis-blocked proliferation index (CBPI) at the higher concentrations at both treatment times as compared to the control groups. In conclusion, our results demonstrate that venlafaxine is genotoxic and cytotoxic at the tested concentrations in human peripheral blood lymphocytes cells.