Bir flavonoid olan hyperosidein genotoksik ve antigenotoksik etkileri
Genotoxic and antigenotoxic effects of hyperoside flavonoid
  1. Tez No: 656826
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM KÜBRA DİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ YÜZBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Flavonoidler, önemli antioksidan özelliklere sahip sekonder bitki fenolikleri sınıfıdır. İnsan diyetinde, meyve ve sebzelerde fazlaca bulunmaktadırlar. Antioksidan etkilerini; lipit peroksidasyonunu inhibe etme, redoks aktif metalleri şelatlama ve reaktif oksijen türlerini içeren diğer süreçleri zayıflatma şeklinde göstermektedirler. Hyperoside (quercetin-3-O-D-galaktosid), farklı bitkilerden izole edilmiş bir flavonol glikozittir. Antienflamatuar, anti-depresan, nöroprotektif, kardiyo-protektif, anti-diyabetik, anti-kanser, mantar önleyici, radyo-protektif, gastro-protektif ve antioksidan aktiviteler gibi farklı farmakolojik etkileri bulunmaktadır. Bu çalışmada insan periferal kan lenfositlerinde kromozomal anormallik (KA), kardeş kromatid değişimi (KKD) ve mikronükleus (MN) testleri kullanılarak hyperosidenin in vitro genotoksik ve antigenotoksik etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Lenfositler, hyperosidenin dört farklı konsantrasyonu (7,8; 15,62; 31,25 ve 62,5 µg / mL) ile tek başına ve eş zamanlı olarak 0,20 µg / mL Mitomisin C (MMC) ve 100 µM Hidrojen peroksit (H202) ile muamele edilmiştir. Hyperoside KA, KKD ve MN testlerinde genotoksik etki göstermemiştir. Ayrıca mitotik indeksi (Mİ) de düşürmemiştir. Diğer yandan hyperoside, MMC ve H2O2'in neden olduğu KA, KKD ve MN (MMC uygulaması hariç) frekansında önemli ölçüde azalma sağlamıştır. Hyperosidenin her iki mutajenik ajan ile birlikte 24 saatlik eş zamanlı uygulaması pozitif kontrollere göre mitotik indeksin artmasına neden olmuştur. Bu sonuçlar hyperosidenin genotoksik etkilerden ziyade antijenotoksik etkiler sergilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Flavonoids are a class of secondary plant phenolics with significant antioxidant properties. In the human diet, they are most concentrated in fruits and vegetables. Their antioxidant effects stem from the ability to inhibit lipid peroxidation, chelate redox-active metals, and attenuate other processes involving reactive oxygen species. Hyperoside (quercetin-3-O-D-galactoside) is a flavonol glycoside which has been isolated from different plants. It has different pharmacological actions such as anti-inflammatory, anti-depressant, neuro-protective, cardio-protective, anti-diabetic, anti-cancer, anti-fungal, radio-protective, gastro-protective, and antioxidant activities. This study was aimed to investigate in vitro genotoxic and antigenotoxic effects of hyperoside using chromosomal aberrations (CAs), sister chromatid exchanges (SCEs), and micronucleus (MN) assays in human peripheral blood lymphocytes. Lymphocytes were incubated with four different concentrations of hyperoside (7.8, 15.62, 31.25 and 62.5 µg/mL) alone and simultaneously with 0.20 µg/mL Mitomycin C (MMC) and 100 µM Hydrogen peroxide (H202). Hyperoside did not show significant genotoxic effects in the CA, SCE and MN assays. In addition, it did not decrease the mitotic index (MI). On the other hand, hyperoside significantly reduced CA, SCE and MN (except for MMC treatment) frequencies induced by MMC and H2O2. Simultaneous treatment of Hyperoside with both of mutagenic agents for 24 hour increased mitotic index compared to positive controls. These results demonstrate that hyperoside exhibited antigenotoxic effects rather than genotoxic effects.