İklimlendirme sistemlerinde enerji tasarrufu ve sistemdeki akışkana katkılı sıvı ilavesinin ısı transferine etkisinin incelenmesi
Energy saving at air conditioning systems and analyzing the efficiency on heating transfer using fluid with additive in the systems
  1. Tez No: 260013
  2. Yazar: HALDUN SÜLÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Artan enerji maliyetleri nedeniyle enerjinin kullanıldığı tüm sektörlerde enerji tasarruf çalışmaları zorunlu hale gelmiştir. Enerjiden yapılan tasarruf ile bireyler bu tasarrufu yaşamlarının başka bölümlerinde değerlendirebilir, işletmeler ise tasarruf sayesinde daha da rekabetçi olabilirler. Enerji tasarrufu sayesinde doğanın daha temiz olacağı da unutulmamalıdır.Bu çalışmada, iklimlendirme sistem elemanlarında yapılan enerji tasarruflarının yanı sıra, sulu ısıtma sistemlerinde kullanılan katkılı bir akışkanın enerji performansı incelenmiştir. Önce uygun karışım oranı tespit edildi, daha sonra kanatlı borulu ısıtıcıya sahip bir deney düzeneğinde su giriş-çıkış sıcaklığı, hava giriş-çıkış sıcaklığı, süre ve enerji tüketim değerleri ölçülmüştür. Enerji tasarrufu için kullanılan bu katkılı akışkanın daha erken ısındığı ve daha geç soğuduğu gözlemlenmiştir. Daha erken hedef sıcaklığına ulaştığı ve daha geç soğuduğu için enerji tasarrufu sağladığı, yapılan deneylerle ölçülmüştür. %50 katkılı akışkanın ve %50 şebeke suyu karışımın ideal olduğu, ve bu karışımın %100 şebeke suyu ile karşılaştırıldığında ısıtmada enerji tasarrufunun % 17 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In all industrial and residential, energy saving is an important subject due to increasing energy cost. Also, it helps to avoid environmental pollution. Thanks to energy saving, people and companies can reap a profit. Companies can more compete.In this study, energy performance of a fluid with additive used in heating system with water has been analyzed, beside energy saving doing thanks to air-conditioning system components. First of all, suitable mixture rate has been determined during experimental. After that, air enter-exit, water enter-exit, time and energy consumption values has been measured. As a result, the fluid with additive is heating earlier and cooling later than water. Thus, energy saving is done. 50% fluid with additive and 50% water mixture is ideal. When compare this mixture according to 100 % water , energy saving rate is 17%.