Şehiriçi ulaşım ağlarında tehlike indeksi ve risk analizi
Risk analysis and hazard index on the urban transportation networks
  1. Tez No: 260014
  2. Yazar: ERHAN DERİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER HALDENBİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Trafik kazaları pek çok etkenin bileşkesi sonucu meydana gelen, karmaşık ve analizi zor bir konudur. Trafik kazalarında suçlu, sorumlu ve neden aynı değildir. Kazalarda genelde ilk olarak suçlu aranır. Bunun yerine, oluşma nedenlerini ve sorumluları derinlemesine incelememiz gerekmektedir. Bu da ancak; kaza sonrası daha detaylı bilgi toplanması ve istatistiklerin bu ayrıntılı bilgilere dayandırılması sayesinde gerçekleşebilir. Bu amaçla, özellikle ölümlü kazalarda ve kazaların yoğunlaştığı kesimlerde, farklı ve bağımsız uzmanlardan oluşan ekiplerle incelemeler yapılması, kazaların oluş nedenleri ile kısa ve uzun dönemli çözüm önerilerinin ortaya konması önemlidir. Kaza etütleri; kaza meydana geldikten sonra yapıldığından ve kazanın olduğu sırada trafik hacmi çoğunlukla bilinmediğinden trafik hacmi ile kaza oranı arasındaki ilişki ne yazık ki bugüne kadar ortaya konamamıştır.Tez kapsamında, Denizli'de bir çalışma alanı seçilmiş, bu alan için Tehlike İndeksi uygulamasında kullanılacak veriler toplanmış, bölgedeki linkler için Tehlike İndeksleri hesaplanmış ve Risk derecelendirilmesi yapılmıştır. Önceki çalışmalarda var olan veri eksikliği giderilmek amacıyla, analizde kullanmak üzere, linkler üzerinde, sabah ve akşam zirve saatlerinde hız ve hacim ölçümleri yapılmıştır. Yapılan Risk Analizi ve Derecelendirilmesi sonucunda; Tehlike İndeksi metodunun trafik kaza analizlerinde kullanıma uygun olduğu ve kazalara tamamen engel olamasak da en aza indirgeyebilmek için neler yapılabileceğini bize gösterebileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Traffic accident is a subject occurs as result of combination of many factors, analysis is also a difficult issue. Guilty, responsible and reason in traffic accidents are not the same. It is common to seek the guilty as first thing when an accident happens. We should better examine in depth the causes and responsibility instead. This can only be achieved by collecting detailed information just after accident and build statistics based on this detailed information. For this purpose, it is essential that independent teams of experts to make investigations especially in mortal accidents and in sectors accidents happen frequently and these experts to put forward their short and long-term solution suggestions about the reasons of these accidents. Unfortunately the correlation between accident rates and volume of traffic could not be revealed so far because volume of traffic is mostly unknown as accident studies can only be made after the accidents have already happened.A region in Denizli is chosen as the workspace for this thesis, data to be used calculating the hazard index is collected in the region, hazard index is calculated for the links in the region and risk grading is done. In order to resolve the lack of existing data problem in previous studies, speed and volume measurements are carried out to use in analysis for the links in the morning and evening peak hours. As the conclusion of our hazard index and risk grading analysis it is revealed that method of risk analysis and risk grading is suitable for using in traffic accident analysis and even though we can?t completely prevent accidents, these analysis can still lead us the way on what can be done to minimize accidents.