Elazığ Çimento Fabrikası'nın çevrede meydana getirdiği dışsallıkların analizi
Analysis of externalities resulting from Elazig Cement Factory
- Tez No: 260033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULBAKİ BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın ilk bölümünde, sanayinin neden olduğu kirliliğe iyi bir örnek oluşturan Elazığ şehir merkezinde üretimde bulunan çimento fabrikasının üretimde bulunurken yaydığı zararlı gazların çevre ve insan sağlığı üzerindeki etkileri ile sosyo-demografik bilgilerine yönelik hanelere gidilerek bir anket çalışması yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, hanelerden toplanan anketler değerlendirilerek, hanelerin çimento fabrikasının bulunduğu yerden alınarak başka bir yere taşınması durumunda, kendi gelirlerinden ne kadar miktarı bir defaya mahsus olmak üzere ödemek istedikleri fiyat belirlenmiş ve bu ödeme istekliliğine etki eden faktörler tespit edilmiştir. Hanelerin yaklaşık olarak ödemek istediği miktar 149.36 TL olarak bulunmuştur. Bu fiyatın üzerine çıkıldıkça ödeme istekliliğinin azaldığı görülmektedir. Ödeme istekliliğini, hanenin aylık gelir seviyesi, hane reisinin eğitim durumu, bilgi birikimi ve hanenin çimento fabrikasına uzaklığı gibi değişkenler etkilemektedir. Bu sonuçlar doğrultusunda yerel yönetimlere ve politika yapıcılarına hazırlayacakları politikalarla ilgili olarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
First part in this study comprises of a household survey complying with the harmful gases and the environment on human health and the impact of socio-demographic characteristics in relation to the cement factory located in Elazıg province. Second part of the study determines willingness-to-pay (WTP) value for a move of the factory to another place and how determinants affecting the WTP are evaluated. The average WTP amount was determined to be 149 TL. Households are less or more eager when the amount is above or below the average WTP. Household?s monthly income, household head educational attainment, distance from the factory, information index related to environmental hazardous variables affect the decision for the WTP. In conclusion suggestions are drawn for policy makers in accordance with their policy formation.