Şanlıurfa ilindeki tarım kooperatiflerinin sorunları ve çözüm önerileri üzerine bir araştırma
Cooperative agricultural problems and solutions of the Sanliurfa city on the proposed research
- Tez No: 260034
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ KARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çağımız örgütlü toplum çağıdır. Tarım Ekonomisinde örgüt vazgeçilmez bir olgudur. Bu örgüt tipi ise kooperatifler ve kooperatif benzeri örgütlerdir. Kooperatifler ekonomik ve sosyal dayanışmanın ekonomideki en önemli unsurlarıdır. Kooperatifler gelişmiş ülkelerin yanı sıra gelişmekte olan ülkelerde de çok önemli yere sahiptir. Hatta kooperatifçilik, gelişmede hızlı ekonomik büyüme ile toplumsal ve sosyal adaleti ve de demokrasiyi bir arada gerçekleştirmeye en yararlı sektör olarak, bütün gelişmekte olan ülkeler için bir çıkış noktası olarak kabul edilmiştir. Bu durum ülkemiz ve GAP'ın önemli illerinden olan Şanlıurfa içinde aynen geçerlidir. Şanlıurfa'daki tarımsal sorunların çözümü ve tarımsal ekonominin gelişimi için kooperatifçilik önemli bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Our era is the era of organized society. Agricultural Economics is a case in the organization indispensable. This type of organization and the cooperatives are organizations like cooperatives. Economic and social solidarity cooperatives in the economy are the most important organisms. Cooperatives, as well as developed countries, developing countries also has a very important place. In fact, cooperatives, in the rapid economic growth and social development and social justice and democracy together to perform at least as useful industry, for all developing countries has been adopted as a starting point. This situation of our country and the Sanliurfa province of GAP important is true of us. The solution of agricultural problems in Sanliurfa and agricultural cooperatives for the development of the economy has an important place.