Haziran 2007-Haziran 2008 dönemindeki güneş aktiviteleri ve dünyaya olan etkilerinin incelenmesi.
June 2007-June 2008 period and to the earth as the solar activity investigation of the effect
  1. Tez No: 260054
  2. Yazar: NAZIM KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmada, Uzay Meteorolojisi hakkında genel bilgi verilerek, Uzay Meteorolojisi açısında temel faktör olan Güneş etkinliği, etkinlik kaynakları, dünyaya olan etkileri ve etki parametrelerinin, Haziran 2007 - Haziran 2008 tarihleri arasında takibi gerçekleştirilmiştir.Çalışma verileri, yer ve uydu tabanlı sistemlerin, internet kaynakları üzerinden takip edilmesi ile elde edilmiştir. Veriler, Güneş ve Dünya ile ilgili parametreleri içermektedir.Takip edilen temel parametreler, güneş lekesi, güneş lekesi manyetik konfigürasyonu, leke etkinlik miktarı, Dünya Manyetopoz çap değişimi, Dinamik basınç, Dünyaya ulaşan plazma miktarı, Dünya manyetik alan değişimleri, Dünya Aurora durumu ve kutup bölgesinde iyonosferik konveksiyon miktarıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, by giving general information about the space weather, the follow up realised about ?Sun activity, which is basic factor regarding Space weather, activity sources, effects to the Earth and effect parameters ? between dates of June 2007 and June 2008.Study data, are collected by following ground and satellite based systems, over internet sources. Data are including parameters regarding the Sun and the Earth.Basic parameters followed are, sunspot, magnetic configuration of sunspot activity level, Earth Magnetohosis Ratio change, dynamic pressure, plasma level reaching to the Earth, change of the Earth magnetic zone, the Earth aurora condititions and ionospheric convection level in pole zones of the Earth.