Yapı sektörüne sağlık, emniyet ve çevre ile ilgili yönetim sistemlerinin uygulanması
Implemantation of the management systmes about health, safety and environment to construction sector
  1. Tez No: 260055
  2. Yazar: ÖZGEHAN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE BÜYÜKGÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Küreselleşen dünyada kuruluşların artık sadece iyi mal veya hizmeti ucuza sunmak ve sunulan bu ürününün kalitesini güvence altına alması yetmemekte, ürün veya hizmeti kaliteli üretirken çevreye saygı, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önlemleri almak ve sosyal sorumluluklarını yerine getirmek gibi beklentileri de karşılamaları gerekmektedir. Kuruluşların daha iyi rekabet koşullarına ulaşabilmesi için çalışanların çevre ve iş sağlığı ve güvenliği konusunda planlı ve sistemli çalışmalar yürütmeleri gerekmektedir. Bu çalışmaları yürütürken çeşitli yönetim sistemlerinden faydalanılmaktadır.ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi çevresel etkileri, TS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ise sağlık ve emniyet faktörlerini kontrol altına almak ve bu konudaki olumsuzlukları azaltmak için bir kuruluşta yapılması gereken tüm faaliyetlerin detaylı olarak açıklandığı kılavuzlardır. Bu çalışmada İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, Çevre Yönetim Sistemi ve standartlarının ortaya çıkışları, gelişimleri, amaç ve faydaları hakkında bilgiler verilerek, yapı sektöründe bu iki sistemin entegre edilme aşaması gösterilmiş, entegrasyonun gerekliliği hakkında bilgiler verilmiş ve bu çalışmaların sağladığı faydalar üzerinde durulmuştur. Ayrıca entegre edilen söz konusu yönetim sistemlerinin uygulama safhaları örnekler verilmek suretiyle detaylı bir şekilde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Expectations from organizations have increased in the globalized world. It is not sufficient, any more, to offer goods and services of good quality at a cheap price and to ensure the quality of the goods and services. The expectation is that the organizations respect the environment during the production of high quality goods or services, take precautions related to occupational health and safety and realize their social responsibilities. Companies need to carry out planned and systematic practice about environment, occupational health and safety to reach better competition conditions. Implementing ISO 14001 Environment Management System and OHSAS 18001 Occupational Health and Safety Assessment Series is the best way to carry out these practices.ISO 14001 is a detailed guide explaining all the activities that need to be done in an organization to control environmental factors and minimize the negative effects about this topic whereas OHSAS 18001 is the guide for occupational health and safety. In this study, information about the first appearance, evolution, aims, and benefits of Occupational Health and Safety and Environment Management Systems and standards was given. The integration process of these two systems, need for this integration, benefits of these applications, and implementation of this integrated management system in construction sector are also included.