Samsun ili taş ocaklarının çevresel etkilerinin belirlenmesi
Environmental impact determination of quarries which in Samsun
  1. Tez No: 260060
  2. Yazar: YUSUF TİBET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ÇORUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Taşocağı işletmeleriyle doğal kaynaklar insan refahı için bir taraftan ekonomiye kazandırılırken, diğer taraftan ekolojik çevreye verilen büyük tahribat ve zararları çoğu zaman göz ardı edilmektedir. Bu işletmeler hem faaliyetleri sırasında hem de faaliyetleri sonrasında çevre üzerinde az veya çok bir dizi değişime neden olmaktadır.Çevresel bilincin önem kazandığı günümüzde taşocaklarının hızla genişleyen kentlerin içinde kalması bazı çevresel sorunları da beraberinde getirmiştir. Hızlı kentleşme ve artan hammadde ihtiyacı ocakların daha yüksek kapasitede çalışmasına ve yeni ocakların açılmasına neden olmakta, bu da çevresel tehditlerin daha büyük boyutlara ulaşmasına neden olmaktadır.Bu çalışmada 2008 yılı içerisinde Samsun il sınırları içerisinde faaliyet gösteren taşocaklarının mevcut durumları tespit edilmiş olup ocakların çevreye verebilecekleri olası zararlar ve bu zararların telafisi için gerekli önlemler incelenmiştir. Ayrıca bu çalışmada Samsun'a ait ocaklardaki üretilen ürünlerin cinsi, üretim miktarı ve üretilen ürünlerin kullanıldığı yerler grafiklerle gösterilmiş, işletme sırasında oluşan tozların modellemesi yapılarak haritalar üzerine işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Through Stone quarries while on the one hand natural resources are gained to the economy, on the other hand distortions and damages on the ecological environment are generally ignored. These quarries, either while operating or after their operations cause a set of change.Nowadays, when the environmental conscious come into prominence, Stone quarries that stayed in the city centers bring out some environmental problems. Rapid urbanization and increasing raw material need result in overactivity of the quarries and setting up of new quarries. In this respect, these newly set up quarries and overacting quarries result in high levels of environmental threat.In this study, current status of the Stone quarries acting in Samsun in 2008 is ascertained and threats led by the quarries and measures in order to eliminate these threats are analyzed. Furthermore, in the study, product range, output and area of usage of the products are indicated with diagrams and particles come out of Stones are modelled and displayed on the maps.