Melazma tedavisinde % 10 glikolik asit, güneşten koruyucu, süt proteinleri, rumex occidentalis, skualen, salisilik asit, vitamin E içeren kremin etkinliğinin kolorimetre cihazı ile değerlendirilmesi
The evaluation of the efficacy of the cream containing % 10 glycolic acid, sun block, milk proteins, rumex occidentalis, squalen, salyslique acid, vitamin-E for treating melasma with a colorimeter device.
- Tez No: 260103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Melazma sık görülen edinsel bir pigmentasyon bozukluğu olup, hastalarda istenmeyen kozmetik sorunlara ve psikolojik strese yol açmaktadır. Melazma tedavisinde şimdiye kadar çok sayıda topikal ilaç kullanılmış olup, olguların çoğunda tedavide kullanılan ajanlara bağlı oluşan yan etkiler, tedavi süresinin uzun oluşu, derin yerleşimli lezyonlar, hormonal problemler ve hastaların yeterince güneşten korunmaması gibi çeşitli nedenler alınan sonuçların fazla yüz güldürücü olmamasına ve tedavi başarısızlığına neden olmaktadır. Bu nedenle melazmada sürekli yeni tedavi arayışları gündeme gelmektedir. Tedavide amaç yan etkileri az ya da hasta tarafından tolere edilebilir, kullanımı kolay, kozmetik olarak kabul edilebilir pigmentasyon gerilemesi sağlayan bir ajan seçmektir. Bu çalışmada melazma tedavisinde % 10 glikolik asit, güneş koruyucu, süt proteinleri, rumex occidentalis (rumex+vitamin-C), skualen, salisilik asit, vitamin?E içeren kremin etkinliğinin kolorimetre ile değerlendirilmesi amaçlandı.Yöntem: Klinik olarak melazma tanısı alan 27 hasta (25 kadın, 2 erkek; ortalama yaş 37.9±7.2) çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalara ilk 3 ay boyunca sabah ve akşam günde 2 kez, daha sonraki 3 ayda ise haftada 2 kez olmak üzere depigmentasyon kremini toplam 6 ay boyunca lezyon olan bölgeye uygulaması istendi. Hastalara çalışma süresince 30 SPF değerinde güneş koruyucu kullanılması önerildi. Kolorimetre ile hastaların hedef lezyonundan tedavi öncesi (0.ay), tedavinin 3. ve 6. aylarında 4 kadrandan ölçülen L*, C* ve h* değerlerinin ortalamaları hesaplandı. Ortalamalar 0-3 (tedavi öncesi ile 3.ay), 0-6 (tedavi öncesi ile 6.ay) ve 3-6 (3.ay ile 6.ay) aylar arasında istatistiksel olarak karşılaştırıldı (Değerlendirme metodu-1). Ayrıca lezyonlu deride olası güneş etkisini ortadan kaldırmak ve kremin etkinliğini tam anlamıyla değerlendirmek amacıyla perilezyonel derinin 0-3 ay, 0-6 ve 3-6 aylar arasındaki ortalama L*, C* ve h* değerlerinin farkları alınarak güneş etkisi hesaplandı. Lezyonel derinin 0-3 ay, 0-6 ve 3-6 arasındaki ortalama L*, C* ve h* değerlerinin farkları alınarak lezyonlu deriye olan ilaç + güneş etkisi (kümülatif etki) hesaplandı. Lezyonel deriye olan asıl ilaç etkisi ise, lezyonel deriye olan kümülatif etkiden (ilaç+güneş etkisi) güneş etkisi (perilezyonel deriye olan etki) çıkarılarak hesaplandı. Bu şekilde ilaç etkisi 0-3, 0-6 ve 3-6 aylar arasında istatistiksel olarak karşılaştırıldı (Değerlendirme metodu-2). Tedavi süresince hastalar yan etkiler (kızarıklık, kuruluk, kaşıntı, yanma, vezikülasyon, ödem ve erozyon) açısından skorlanarak aylık olarak değerlendirildi.Bulgular: Değerlendirme metodu-1 ile L* değerinde 0-3, 0-6 ve 3-6 aylar arasında, C* ve h* değerlerinde ise 0-3 ve 0-6 aylar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Melasma is a common, acquired pigmentation disorder that causes psychological stress and unpleasant cosmetic problems. Although the results are not enough in most cases, until now many topical preperations were used for the treatment of melasma. The side effects of the preperations, the long treatment period, lesions with deep feature, hormonal problems and lack of sun protection are the several reasons of the treatment failures. Because of these reasons new treatment methods are frequently coming up. The aim of the treatment is to choose a treatment agent which can be used easily and can reduce pigmentation rate with well cosmetic results. Also side effects must be low or can be tolerated by patient. In this study it is aimed to evaluate the efficacy of the cream which contains % 10 Glycolic Acid, sun block, milk proteins, rumex occidentalis (rumex+vitamin-C), squalen, salyslique acid, vitamin-E preperations for treating melasma with colorimeter device.Method: Twenty-seven patients (25 female, 2 male; median age 37.9±7.2) with melasma enroled in this study. A target lesion was chosen from each patient. Patients were asked to apply the depigmentation cream to lesional area about six months. Treatment was performed twice daily three months and then twice in a week on the other three months in all patients. At the same time 30 SPF sunscreens were given. The means of the L*, C* and h* parameters of the target lesions from four quadrants (that was calculated with colorometer device) were calculated before (0. month), and at the end of the third and sixth months of the treatment. Means were compared statistically with each other between 0-3 months, 0-6 months and 3-6 months (Evaluation Method-1). Altough sunscreens were used in this study, it is aimed to eliminate the effect of the sun light at the lesional area. There is cream effect and also sun effect at the lesional side (cumulative effect). According to this reason the differences between the means of the L*, C* and h* parameters (0-3 month, 0-6 and 3-6 months) of the perilesional area were calculated and sun effect was recorded. That?s why, differences between the means of the L*, C* and h* parameters (0-3 month, 0-6 and 3-6 months) of the lesional area were calculated and cumulative effect was found. The major effect of the cream at the lesional area was calculated by the difference between the cumulative effect (sun+cream effect) and sun effect of the perilesional skin. The results were compared statistically between 0-3, 0-6 and 3-6 months and efficacy of the cream was evaluated (Evaluation Method-2). During the treatment period, patients were evaluated in terms of side effects (erythema, kserosis, pruritus, burning, vesiculation, oedema and erosion) monthly.Results: There was a significant difference between the 0-3, 0-6 and 3-6 months for the L* parameter with the Elevation Method-1. Similarly there was significant difference between 0-3 and 0-6 months for the C* and h* parameters (p0.05). There was no statistically significancy between 0-3,0-6 and 3-6 months for the L*, C* and h* parameters with the Evaluation Method-2 (p>0.05).