Melazma'da topikal hidrokinon ve azelaik asit tedavilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 49454
  2. Yazar: AHMET HAKAN ERBİL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ RIZA GÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
VI. ÖZET Bu çalışmada, melazmah 40 olguda topikal olarak kullanılan %4 hidrokinon ve %20 azelaik asit kremlerin ekinlikleri ve klinik iyileşme skorları farklılıkları, istatistiksel olarak Ki Kare Testi ve Ivlann-Whitney U Testi kullanılarak değerlendirildi. Klinik olarak, melazma tanısı konulan 40 olgu iki gruba ayrıldı. Gruplardan biri %4 hidrokinon krem, diğeri %20 azelaik asit krem ile topikal olarak tedavi edildi. Tedavi öncesi ve sonrası pigmentasyon şiddeti ve lezyon boyutundaki gerileme skorlarının farkı, her iki grupta istatistiksel olarak anlamlı bulndu (p < 0.05). Fakat iki grup arasındaki klinik iyileşme skorlarının farkı, istatistiksel olarak anlamlı değildi (p > 0.05). %20 azelaik asit kremin %4 hidrokinon krem kadar etkili olması ve daha az olguda yan etkinin görülmesi nedeniyle %20 azelaik asit kremin melazma tedavisinde daha emniyetle kullanılabileceği kanısına varıldı. 35
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY A COMPARATIVE STUDY OF 4% HYDROQUINONE CREAM i AND 20% AZELAIC ACID CREAM TOPICAL TREATMENTS IN PATIENTS WITH MELASMA In this study, the efficacy of topically applied 4% hydroquinone and 20% azelaic acid creams, and the difference of clinical improvement scores was assessed in 40 patients with melasma by performing with Chi-square Test and Mann-Whitney U Test. Forty patients clinically diagnosed melasma were divided into two groups. One of them was treated with 4% hydroquinone cream and the other group was treated with 20% azelaic acid cream, topically. The difference of pigmentary intensity and reduction in size before and after treatment was found to be statistically significant in both groups (p < 0.05), but the difference of i clinical improvement scores between these two groups was not statistically significant (p > 0.05). Due to the fact that 20% azelaic acid cream was as effective as 4% hidroquinone cream, and fewer cases had side effects, we concluded that 20% azelaic acid cream could be used more safely for the treatment of melasma. 36