Kemoterapi alan çocukların yaşadıkları semptomların yaşam kalitesine etkisi ve ebeveynlerin uygulamaları
The effects of the chemotherapy symptoms on children?s quality of life and their parents? implementings
- Tez No: 260128
 - Danışmanlar: PROF. DR. ZÜMRÜT BAŞBAKKAL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 199
Özet
Araştırma, kemoterapi tedavisi alan çocukların yaşadıkları semptomların ve semptomlara yönelik ebeveyn uygulamalarının yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacı ile kesitsel ve tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmaya, Şubat 2008-2009 tarihlerinde İzmir İlinde dört hastanenin Pediatrik Onkoloji merkezinde kemoterapi alan 93 kanserli çocuk ve ebeveyni alınmıştır. Veriler bilgi formu, Pediatrik Yaşam Kalitesi Ölçeği (8-18 yaş), Memorial Semptom Değerlendirme Ölçeği (10-18 yaş) ve Ebeveyn Memorial Semptom Değerlendirme ve Uygulama Formu ile toplanmıştır. Veriler SPSS paket programında değerlendirilmiştir.Kanserli çocuklarda en çok prevalansa sahip semptomlar saç dökülmesi, iştahsızlık, sinirli olma, bulantı ve halsizliktir. Antimetabolit huzursuzluk ve endişeli hissetme, vinkristin el ve ayaklarda karıncalanma, antrasiklin halsizlik ve deri değişikliği ve kortizon ilaçları ile iştahsızlık, bulantı ve üzgün olma semptomları arasında anlamlı ilişki bulunmuştur (p0.05).Araştırma sonucunda kanserli çocukların yaşam kalitesinin etkilendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was a cross sectional and descriptive study which was aimed to determine those symptoms that emerge due to chemotheraphy treatment and their effects on children?s quality of life and their parents? implementings towards the smyptoms.Total 93 patients and their parents who had received chemotheraphy in İzmir four hospitals Pediatric Oncology Clinic were took in to the study between the dates February 2008- February 2009. A survey form, Pediatric Quality of Life Inventory PedsQL 4.0 (8-18 age), Memorial Symptom Assessment Scale MSAS (10-18 age) and Parents Memorial Symptom Assessment and Implementation Form were used as data collection tools. The data analysis were carried out with SPSS.The most common symptoms in children with cancer were observed to be alopecia, anorexia, nervousness, nausea, lack of energy. It was also found that there was a significant relation between antimetabolites and feeling irritable and worrying; vincristine and numbness/tingling in hands/feet; antracyclines and lack of energy and skin changes; and cortisones and anorexia, nausea and sadness (p0.05).This study concludes that determined effect quality of life in children with cancer.