Vücut organlarına hedefleme amacıyla hazırlanan Mitomisin-C yüklü taşıyıcı sistemlerin organizmada biyodağılımının incelenmesi
Examination of organism biodistribution of Mitomicin-C loaded carrier systems prepared with the purpose to target body organs
- Tez No: 260163
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN KANTARCI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Farmasötik Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 110
Özet
Mitomisin-C(MMC) insan tümörlerinin geniş alanına karşı aktif güçlü bir antineoplastik etkendir. Fakat, bu ilacın sistemik verilişi kemik iliği depresyonu, renal ve gastrointestinal harabiyet gibi çeşitli yan etkilerle birliktedir. Diğer yandan MMC' nin yarı ömrü çok kısadır (yaklaşık 50 dakika).Bu çalışmanın amacı, soya yağı ve fındık yağıyla y/s mikroemülsiyon sistemler geliştirmek ve mikroemülsiyon formülasyonun Mitomisin C salımı üzerine etkisini MMC çözeltisi ile karşılaştırarak araştırmak ve in vivo çalışma ile mikroemülsiyon sistemden MMC'nin biyodağılımını incelemektir.Bu amaç için, mikroemülsiyon formülasyonları geliştirilmiş ve viskozite, pH, elektriksel iletkenlik ve damlacık büyüklüğü dağılımı gibi fizikokimyasal özellikleri saptanmıştır. Daha sonraki çalışmalar için iki mikroemülsiyon sistem seçilmiştir. Her iki formülasyon MMC ile yüklenmiş ve invitro salım çalışmaları yapılmıştır. Salım çalışması sonuçlarına göre, her iki formülasyondan MMC salım değerleri benzerdir ve aralarında önemli farklılık yoktur. Mikroemülsiyon formülasyonlarından salım değerleri, MMC çözeltisinin salım değerlerinden anlamlı derecede farklılık göstermiştir.Biyodağılım çalışması için, fındık yağlı mikroemülsiyondan daha düşük viskoziteye sahip olduğu için soya yağlı mikroemülsiyon seçilmiştir. Gama kamera çalışmaları MMC mikroemülsiyon formülasyonunun MMC çözeltisinden daha fazla karaciğer ve dalakta biriktiğini ve MMC mikroemülsiyon formülasyonunun MMC çözeltisinden daha yavaş atıldığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Mitomycin-C(MMC) is a potent antineoplastic agent active against a wide range of human neoplasms. However, systemic administration of this drug is associated with severe side-effects, such as bone marrow depression, renal and gastrointestinal damage. On the other hand, the biological half life of MMC is very short (about 50 minutes)The aim of this study is to develope o/w microemulsion systems with soybean oil and hazelnut oil and to investigate the effect of microemulsion formulations on in vitro release of Mitomycin-C by comparing Mitomycin-C solution and to examine the biodistribution of MMC from microemulsion system with in vivo study.For this aim, microemulsion formulations were developed and their physicochemical characteristics were determined such as viscosity, pH, electrical conductivity and droplet size distribution. Two microemulsion systems were selected for further studies. Both of formulations were loaded with MMC and in vitro release studies were carried out. As to the results of release study, the release values of MMC from both formulations were similar, there is no significant difference between them. The release values from microemulsions were different significantly from the release values of MMC solution.For biodistribution study, soybean oil microemulsion was selected for lower wiscosity than hazelnut oil. Gamma camera studies showed that MMC microemulsion formulation was accrued in liver and spleen more than MMC solution and elimination of MMC microemulsion formulation were slower than MMC solution.