Adölesan kız annelerinin servikal kanser ve aşılanma konusunda eğitim öncesi, sonrası bilgi ve görüşlerinin belirlenmesi
The determination of the knowledge and views of the mothers with adolescent daughters about the cervical cancer in the pre and post education periods
- Tez No: 260164
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN SEVİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırma, annelerin servikal kanser ve HPV aşısı hakkında bilgi ve görüşlerini belirlemek ve eğitim verilerek eğitim sonrası annelerin aşıyı kabul edebilirliği konusundaki değişimleri saptamak amacıyla yarı deneysel olarak tek grupta ön test- son test düzeninde yapılmıştır.Araştırma, 22 Nisan - 13 Haziran 2008 tarihleri arasında Bornova Anadolu Meslek ve Meslek Lisesi 9. sınıfta okuyan adölesan kızların anneleriyle yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, araştırmaya katılmaya gönüllü toplam 158 anne (% 60) oluşturmuştur. Araştırma okulun toplantı salonunda 30-40 kişilik gruplar halinde uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında; ?Annelerin Tanıtıcı Özelliklerini Belirleme Formu? ve ?Annelerin Servikal Kanser ve Aşılanmanın Önemi Konusundaki Bilgi ve Görüşlerine İlişkin Değerlendirme Formu (Ön Test - Son Test)? kullanılmıştır. Pre-test değerlendirmeleri sonrasında annelere, servikal kanser, HPV, tarama yöntemleri ve HPV aşısı hakkında eğitim verilmiştir. Eğitim verildikten sonra post-test uygulanmış ve eğitim sonrası konuyla ilgili broşürler verilmiştir.?Annelerin pre-test bilgi puan ortalaması 18.92±4.37, post-test bilgi puan ortalaması 25.28±2.73 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research, has been made as a half-experimental study using the pre-test post-test method in one group in order to determine the knowledge level and the views of the mothers about the cervical cancer and HPV vaccination and to determine the changes in their vaccination acceptance level after education was given to the mothers.The research has been made with the adolescent girls?, who were continuing their education in the 9th grade in Bornova Anatolian Occupational High School, mothers between the dates of April 22nd - June 13th in the year 2008. The sample of the research was formed by 158 mothers (%60) who voluenteered to participate in this research. Research was applied in the meeting hall of the school by forming groups of 30-40 people. In the collection of the data; ?Definition of the Descriptive Properties of the Mothers Test? and ?Evaluation Test (Pre-Test; Post-test) Related to the Knowledge and Views of the Mothers About the Cervical Cancer and the Importance of Vaccination have been used.After the pre-test evaluations; education about the cervical cancer, HPV, scanning procedures and the HPV vaccination was given to the mothers and then post-test was applied.After the application of the post-test, brochures about the subject were given.?The average pre-test knowledge score of the mothers has been found as 18.92±4.37, their post-test knowledge socre has been found as 25.28±2.73.