Akademisyen hemşirelerin işe ve kuruma yönelik tutumları ile kişilik özellikleri arasındaki ilişki
The relationship between attitudes of nursing academicians towards job and institution and their personality traits
  1. Tez No: 260166
  2. Yazar: SERAP YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY ÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu araştırma, akademisyen hemşirelerin işe ve kuruma yönelik tutumları ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla planlanmış, tanımlayıcı ve ilişkisel tipte bir çalışma olarak yapılmıştır.Araştırma, Türkiye' deki Devlet ve Vakıf Üniversiteleri' ndeki Hemşirelik Yüksekokulları ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümleri' nde, 01.10.2007- 21.02.2009 tarihleri arasında yürütülmüştür. Evrenin tamamı örnekleme alındığı için ayrıca örneklem seçim yöntemi kullanılmamış ve araştırmanın yapıldığı tarihlerde kurumda olan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 287 (%53.15) akademisyen hemşire araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmanın yapılabilmesi için gerekli izinler alındıktan sonra araştırma verileri, ?Akademisyen Hemşirelerin Tanıtıcı Özelliklerine Yönelik Bilgi Formu?, ?İşe ve Kuruma Yönelik Tutum Ölçeği? ve ?Mizaç ve Karakter Envanteri (TCI)? kullanılarak toplanmıştır. Veri toplama araçları, kurumlara posta yoluyla gönderilmiş ve geriye posta yoluyla alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been planned with the aim of assigning the relationship between attitudes of nursing academicians towards job and institution and their personality traits and carried out as definitive and associational.Study has been carried out between the dates 01.10.2007-21.02.2007 in the Nursing Department of Faculty of Medical Sciences and School of Nursing in the state and foundation universities in Turkey. As the whole universe has been taken in the sampling, another sampling method has not been used. 287 academician nurses (53.15 %) who were in the institution at the dates when the study carried out and accepted to attend the research, have formed the sampling of study. After the necessary permissions taken in order to carry out the study, research data have been collected by using ?Information Form for the Identifier Characteristics of Academician Nurses?, ?Job and Organization Related Attitude Scale? and ?Temperament and Character Inventory (TCI)?. Data collection mediums were sent to the institutions via e-mail and received from them via e-mail. Obtained data were given in numbers and percentages.