Accounting for human resources: theory and an empirical investigation of its applicability to a Turkish firm
  1. Tez No: 13969
  2. Yazar: TEVFİK AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERKUT GÖKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET İNSAN KAYNAKLARI MUHASEBESİ: TEORİ VE BUNUN BİR TÜRK FİRMASINA UYGULANABİLİRLİLİ?İNİN AMPRİK İNCELEMESİ Aksoy, Tevfik İşletme Yüksek Lisans Haziran, 1990 İnsan kaynakları' muhasebesi, insan kaynakları ile ilgili verileri belirleme ve "ölçme işlemi, ve bu bilginin ilgili şahıslara iletilmesidir. İnsan kaynakları muhasebesi kavramı, 1967 yılında ortaya çıkmasıyla A.B.D. ve Avrupadaki bazı akademisyen ve iş adamları arasında büyük ilgi gördü. Bu sahada birçok çalısma, deney ve uygulama yapılmış olmasına rağmen, Türk bilim adamları tarafından buna benzer çalışmalara girişilmemiştir. Bu çalışma, idari bilimlerin bir dalı olarak çoktandır kabul edilmiş olan insan kaynakları muhasebesi konusunda Türkiye literaatüründe mevcut olan bir boşluğu doldurmak amacı ile yapılmıştır. Bu çalışma, öncelikle insan kaynakları muhasebesi konusunda dünya literatürünün bir taramasıdır, ve çalışmanın amprik bölümünde insan kaynakları muhasebesinin bir modeli, bir Türk firmasına uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ACCOUNTING FOR HUMAN RESOURCES: THEORY AND AN EMPIRICAL INVESTIGATION OF ITS APPLICABILITY TO A TURKISH FIRM Aksoy, Tevfik Master of Business Administration June, 1990 Human resource accounting is the process of identifying and measuring data about human resources and communicating this information to interested parties. The concept of human resource accounting, emerged in 1967 and has instigated great interest among certain academicians and professionals in the U.S.A. and Europe. Although, many studies, experiments, and applications have been conducted in this field, no comparative studies have been undertaken by Turkish scholars. This study is carried out for the purpose of filling the gap in the Turkish literature on the topic of human resource accounting- a process which has long been accepted as an element of management science. The present study, primarily, reviews the world iiiliterature on human resource accounting and, in the empirical part, one of the models on human resource accounting is applied to a Turkish firm. iv