Endometrium kanserlerinde yoğunluk ayarlı radyoterapi tedavi planlamalarının, konformal planlamalar ile kritik organ dozları açısından karşılaştırılması ve dozimetrik kalite kontrollerinin değerlendirilmesi
Compare critical organ doses between intensity modulated radiotherapy treatment plans and 3 dimensional conformal radiotherapy plans for treatment of endometrium cancers and evaluate dosimetric quality assuarance
  1. Tez No: 260181
  2. Yazar: YENAL SENİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZSARAN, DR. NEZAHAT OLACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Radyofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, kliniğimizde endometrium kanserleri tedavisi için kullanılan 3 boyutlu konformal radyoterapi (3B KRT) tekniği ile yeni bir tedavi tekniği olan yoğunluk ayarlı radyoterapinin (YART) kritik organ dozları ve tedavi uygulanabilirliği açısından karşılaştırılmasıdır.Çalışmaya evre IB ? IC endometrium kanseri tanılı 15 olgu dâhil edilmiştir. Olguların prone pozisyonunda bilgisayarları tomografi görüntüleri alınmış, ardından planlama sisteminde aynı doktor tarafından CTV, PTV, kritik organlar olan ince bağırsak, rektum ve mesane volümlerinin çizimi yapılmıştır. Daha sonra olgulara 3B KRT ve YART tedavi tekniklerine göre planlamalar hazırlanmış, YART tekniğinde, planlanan ve ölçülen dozları karşılaştırmak için absolüt dozimetrede iyon odası ve rölatif dozimetrede radyografik x ışını doğrulama filmleri kullanılmış ve böylece tedavinin uygulanabilirliği test edilmiştir.Bütün olgularda, rektum, mesane ve ince bağırsak organ dozlarında istatistiksel olarak anlamlı düşüşler gözlenmiş, rektum, mesane ve ince bağırsak dozlarındaki ortalama düşüş değerleri sırasıyla %60, %49, %19 olarak hesaplanmıştır. Ayrıca, PTV hacminin %95'inin aldığı doza bakıldığında bu değer 3B KRT' de 4418 cGy iken YART modelinde 4500 cGy olduğu görülmüş olup, bu ölçümün bize YART modelinde PTV' nin 3B KRT' ye göre daha homojen sarılmasını ifade ettiği görülmüştür.Bütün planlamalarda hata payları istenilen sınırlar içinde bulunmuş, ortalama hata %1.088 olup, tedavinin uygulanabilir olduğu anlaşılmıştır.Çalışma sonucunda, endometrium kanserlerin' de YART tedavi tekniğinin, 3B KRT tekniğine göre daha iyi sonuçlar verdiği, PTV' de daha homojen doz dağılımı elde edilirken kritik organ dozlarında da belirgin düşüşler gözlenmiş ve tedavinin yüksek doğrulukta uygulanabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the critical organ doses and treatment applicable for 3 Dimensional Conformal Radiotherapy (3D CRT), which have been used in our clinic, and a new technology, named Intensity Modulated Radiotherapy (IMRT) for treatment of endometrium cancers.The computed tomography (CT) simulations for 15 endometrial cancers are taken into the prone position. All the contouring of Gross Total Volume (GTV), Clinical Target Volume (CTV), Planing Target Volume (PTV), small bowel, rectum and bladder were made by the same radiation oncologist. After that, treatment plans were prepared both in 3D CRT and IMRT technique. To compare planing doses and measured doses using in IMRT technique, we used ion chamber as a absolute dosimetry and radiographich x-ray verification films as a rolative dosimetry. As the result, the applicability of treatment was being tested.Rectum, bladder and small bowel organ doses of all patients were statisticaly and significantly decreased. An average reduction of rectum, bladder and small bowel doses are %60, %49, %19 respectively. Beside of these, the doses of %95 volumes of PTV while using 3D CRT is 4418 cGY, where as it is 4500 cGy in IMRT treatment. It means, IMRT treatment technique has showed superior PTV coverage and better OAR sparing than 3D CRT dosimetry.The average QA errors of all these plans are %1.088, where this value is in limits, so it means that treatment will be applicable.At the end of this study, it has been determined that IMRT technique at endometrial cancers has shown better results, superior PTV coverage and better OAR sparing than 3D CRT.