Ranunculus Pedatus Waldst.& Kıt Subsp. Pedatus üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmagonnosic studies on Ranunculus Pedatus Waldst.& Kit. Subsp. Pedatus
  1. Tez No: 260180
  2. Yazar: TUĞÇE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALİ ÖNÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada Türkiye' de yabani olarak yetişen bir Ranunculus türü olan Ranunculus pedatus Waldst.&Kit. subsp. pedatus bitkisi, botanik ve kimyasal yönden incelenmiştir.Botanik bölümde, bitkinin tayininde yararlanılabilecek ve muhtemel monografilerde yer alabilecek anatomik ve mikroskobik özellikleri araştırılmıştır.Biyolojik aktivite eşliğinde izolasyon ve yapı aydınlatma çalışmalarının yapıldığı araştırmalarda, oda ısısında kurutulmuş ve toz edilmiş total bitkisel materyalden hazırlanan total flavonoit ekstreleri ile silika jel sütunda fraksiyonlandırılan flavonoit ekstresinin ana fraksiyonları brine shrimp letalite, TEAC yöntemiyle antioksidan aktivite ve MIC ve Disk difüzyon yöntemiyle antimikrobiyal aktivite tayinine tabi tutulmuşlardır. Bu aktivite denemelerinde aktif olduğu saptanan fraksiyonlar, preparatif sütun kromatografisi ve preparatif İ.T.K. gibi yöntemlerle saflaştırılmıştır. Elde edilen bileşiklerin yapıları, spektroskobik yöntemler (UV, IR, ESI-MS, 1H NMR ve 13C NMR) kullanılarak aydınlatılmıştır.Bu çalışmaların sonucunda flavonoit yapısında iki bileşik olan viteksin (=Apigenin-8-C-ß-glikopiranozit) ve izoviteksin (=Apigenin-6-C- ß-glikopiranozit) elde edilmiştir. Bu iki bileşiğin de varlığı, tür seviyesinde yenilik getirmektedir. Ayrıca fenolik yapıya sahip p-hidroksi benzoik asit ve p-kumarik asit de izole edilmiştir. Bu iki bileşiğin varlığı tür seviyesinde ilk kez bu çalışmada ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Ranunculus pedatus Waldst.&Kit. subsp. pedatus which is a wild-growing Ranunculus species of Turkey, has been thoroughly investigated by botanical and chemical approaches.The anatomical and microscobical charecteristics, which may be used in the determination of the species and may be included in a prospective monograph about this plant, were investigated.In the studies where biological activity guided isolation and structure elucidation investigations are conducted, total flavonoidal extracts prepared from plant material dried at room temperature and powdered, as well as the main fractions of the flavonoidal extract fractionated on a column of silica gel, were subjected to the brine shrimp lethality assay, TEAC (Trolox Equivalent Antioxidant Capacity) antioxidant activity test and antimicrobial activity test by disc diffusion and MIC methods. Fractions which displayed cytotoxic activity have been purified by preparative TLC, preparative column chromatography and the purification methods. The structures of the compounds thus obtained were elucidated by using spectral techniques (UV, IR, NMR, ESI-MS, 1H NMR and 13C NMR).As a result of these studies, the flavonoids, vitexin and isovitexin were isolated. These compounds, are new at the species level. Two phenolic compounds p-hydroxy benzoic acid and p-coumaric acid also were isolated. These compounds are found to be new for the species.