Süt dişi çürüklerinin tedavilerinde kullanılan diş rengi restoratif materyallerin remineralizasyona olan etkilerinin incelenmesi
Investigation of the remineralization effects of tooth coloured restorative materials on primary carious lesions
- Tez No: 260182
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ERONAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmanın amacı çürükten etkilenmiş dentinin, restorasyonda kullanılan yüksek viskoziteli cam iyonomer (Fuji IX) ve kondense edilebilir rezin kompozitten (Surefil) geçen iyonlar ile etkileşim düzeyini mikrosertlik ve elementer analiz incelemelerine tabi tutarak araştırmak ve remineralizasyon düzeylerini saptamaktır. Çalışmamızın in situ bölümünde, aynı ağza Fuji IX ve Surefil ile restorasyon yapıldı ve 2 yıl sonunda dişler çekilerek, restorasyona komşu dentin yüzeyinden başlayarak mikrosertlik ölçümleri ve EDS element analizleri yapıldı. İn vitro bölümde süt molar dişlere standart büyüklükte kaviteler açılarak dişler 4 farklı grubu oluşturacak şekilde bölündü. Birinci grup; sağlıklı dentin grubunu oluşturdu, diğer üç grupta çürükten etkilenmiş dentin elde edilip, bir gruba Fuji IX, diğer gruba Surefil uygulandı ve dördüncü grup çürükten etkilenmiş dentin grubunu oluşturdu. Örneklere in situ bölümde uygulanan analizler yapıldı. İn vitro bölümde elementer geçişin saptanmasından sonra, oluşan yeni kristal fazın saptanması amacıyla XRD analizi yapıldı ve saptanan remineralize dokunun çözünürlükleri hidroksiapatit ile karşılaştırılarak araştırıldı. Bulguların istatistiksel olarak değerlendirilmesinde Tekrarlayan ölçümler için ANOVA testleri ve Bonferroni testi kullanıldı. İn situ ve 6 aylık in vitro bulguları değerlendirildiğinde, Fuji IX grubunda restorasyona bitişik dentinde mikrosertlik değerlerinin, flor ve stronsiyum iyonlarının konsantrasyonlarının arttığı saptandı. XRD analiz bulguları değerlendirildiğinde Fuji IX ile restorasyon sonucu flor ve stronsiyumun dentinin kristal yapısına entegre olduğu ve oluşan yapının çözünürlük direncinin hidroksiapatite göre daha yüksek olduğu saptandı. Sonuç olarak Fuji IX'un remineralizasyon sağlama yeteneğinin daha fazla olduğu düşünülmekte ancak konu ile ilgili daha fazla çalışmaların yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the interaction between ionic exchanges from the high viscosity glass ionomer cement (Fuji IX), composite (Surefil) restorative materials and caries affected dentine and to determine the remineralization levels. In a split mouth design Fuji IX and Surefil restorations were made in vivo and the teeth were extracted after 2 years. The microhardness and EDS element analysis were performed starting from the dentin surface adjacent to the restoration in situ. In the in vitro study model, the teeth were sectioned to 4 pieces to form four different groups. The first group was saved as sound dentin and the remaining three were artificially demineralized. Fuji IX and Surefil were used for the caries affected dentin groups and the last group was left unoperated. Analysis mentioned in the in situ study model was performed and following the EDS analysis, XRD analysis was performed to determine new crystal formation and the dissolution resistance of remineralized tissue was also investigated. Repeated Measure ANOVA and Bonferroni tests were used to evaluate statistical data. The microhardness level and concentrations of strontium and fluoride ions adjacent to the restorative material Fuji IX were found to be increased according to in situ and 6 month in vitro findings. XRD analysis results revealed that fluoride and strontium ions were integrated to the crystal structure of dentin and the dissolution resistance of the new crystal structure was found to be grater to hydroxyapatite. As a result Fuji IX is more capable of remineralizing caries affected dentin and further studies are needed to elaborate this judgment.