Öğrencilerin yetenek ve ilgilerinin kendileri ve öğretmenleri tarafından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 26019
  2. Yazar: GÖNÜL AKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ KUZGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
37 Manidarlık sınaması (.05,.01,.001 düzeyinde) için (t) dönüşüm değerleri 109 denek üzerinden hesaplanmıştır. Elde edilen değerlerin anlamlı olup olmadığını anlamak için (Karasar, 1991, Ek: B) için (t) tablosuna bakılmıştır. Yeteneklerden; sözel, sayısal, şekil-uzay ilgilerden; temel bilim, sosyal bilim, =canlı varlık, ikna, edebiyat ilgileri.001 düzeyinde anlamlı bulunurken, güzel sanatlar ilgisi 0.01 düzeyinde, müzik ilgisi ise 0.05 düzeyinde anlamlı bulunmuştur. özetle denilebilir ki, öğrenciler kendilerini, öğretmenlerinden, belirlenen üç yetenek, yedi ilgi alanında da daha iyi algılamaktadırlar.36 öğrenciler ve öğretmenlere uygulanmıştır, öğrenciler envanteri kendi adlarına doldururken, öğretmenleri, öğrencilerin derslerindeki başarılarını düşünerek doldurmuşlardır. Bir öğretmenin öğrencisini tanıyabilmesi için en az iki yıl dersine girmesi ölçüt olarak kabul edilirken, Çankaya 50.Yıl Lisesi öğretmenlerinin yıllara göre önemli bir değişiklik göstermediği bu nedenle, öğretmenlerin en az iki yıl okutduğu öğrencileri değerlendirmeleri mümkün olmuştur. Veriler elde edildikten sonra, bilgisayar yardımına başvurulmuştur, öğrenciler ve öğretmenlerin belirlenen yetenek ve ilgilere ait on alt ölçekten aldıkları puanlar arasındaki tutarlılık, PM Korelasyon katsayısı ile hesaplanmıştır. Yetenekler açısından ele alındığında en yüksek korelasyon (r).26 ile sayısal yeteneğe ilişkin olup bu değerin yüksek bulunması, araştırma grubunun Fen-Matematik Şubeleri olarak ele alınmasına ve bu yeteneğin çok daha özenle değerlendirilmiş olmasına bağlanabiliniz Ayrıca bu şubelerde sayısal yeteneği belirlemede esas alınan matematik ders saatinin, diğer derslere göre daha fazla süreyi kapsadığı gözardı edilemez bir husustur. ilgilere ait en yüksek korelasyon (r) müzik ilgisine aittir. Bu alana ait özel yeteneğin çok küçük yaşlarda ortaya çıkması ve bu dersin seçmeli ders olarak yer almasına bağlanılabilir.37 Manidarlık sınaması (.05,.01,.001 düzeyinde) için (t) dönüşüm değerleri 109 denek üzerinden hesaplanmıştır. Elde edilen değerlerin anlamlı olup olmadığını anlamak için (Karasar, 1991, Ek: B) için (t) tablosuna bakılmıştır. Yeteneklerden; sözel, sayısal, şekil-uzay ilgilerden; temel bilim, sosyal bilim, =canlı varlık, ikna, edebiyat ilgileri.001 düzeyinde anlamlı bulunurken, güzel sanatlar ilgisi 0.01 düzeyinde, müzik ilgisi ise 0.05 düzeyinde anlamlı bulunmuştur. özetle denilebilir ki, öğrenciler kendilerini, öğretmenlerinden, belirlenen üç yetenek, yedi ilgi alanında da daha iyi algılamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this research is to determine the level of consistency of the students abilities and intrests between their şelf detemination tests and their teachers determinations. The implementation of this inventiory was done by 109 Math. and science branch lycee students attending the third ctass of Çankaya 50.Yıl Lycee and their listed teachers in Table II. The abilities: verbal, numerical, fiqure-space; and the intrests: basic science, social science, living thing, persuasion, art, soft arts, music are taken in to concept of this research. For the detemination of the students abilities and intrests, the Seif Determination Inventory (KDE) developed by Kuzgun (1988) was used. The forms similar to the test forms of the students (ÖDF) were used for their teachers. Student test forms (ÖDF) has four alternative choices for each questions. Each forms were applied both the students and the teachers. The students filled the forms according to their feelings, the teachers filled the forms according to success of the students in the course. For well recognizing of a student, a teacher needs two years. in this research ali selected teachers are at least two years teachers of these students.After collecting the data, the results were evaluated by using the computer. The relation between the records for students and the teachers were tested by using Pearson Moments cross products correllation coefficient. in the group of abilities, the numerical ability correllation coefficient is 0.26 and it is the highest öne. This can be explained that ali the students are in the Math. and science branch. in the group of intrests, music has the highest correllation coefficient. This is also normal that if a person has such a intrest, it can be easiy knovvn by everybody and on the other hand this course is an elective course. The diîferences betvveen the students and the teachers by using the (t) test tecnique according to error levels.05,.01,.001. For tesîing of the results (t) tables (Karasar, 1991) in annex B are used. The error levels of the abilities: verbal, numerical, fiqure-space; and the intrests: basic science, living thing, persuasion, art are.001, for the soft arts intrest is.01 and for music is.05. As a summary we can say that except soft arts and music intrests for ali other abilities and intrests the students recognize theirselfs better than their teachers.SUMMARY The purpose of this research is to determine the level of consistency of the students abilities and intrests between their self detemination tests and their teachers determinations. The implementation of this inventiory was done by 109 Math, and science branch lycee students attending the third class of Çankaya 50. Yıl Lycee and their listed teachers in Table II. The abilities: verbal, numerical, fiqure-space; and the intrests: basic science, social science, living thing, persuasion, art, soft arts, music are taken in to concept of this research. For the detemination of the students abilities and intrests, the Self Determination Inventory (KDE) developed by Kuzgun (1988) was used. The forms similar to the test forms of the students (ÖDF) were used for their teachers. Student test forms (ÖDF) has four alternative choices for each questions. Each forms were applied both the students and the teachers. The students filled the forms according to their feelings, the teachers filled the forms according to success of the students in the course. For well recognizing of a student, a teacher needs two years. In this research all selected teachers are at least two years teachers of these students.