Transrektal prostat iğne biyopsisi yapılan olgularda genişlemiş spektrumlu beta laktamaz (GSBL) üreten Enterobacteriaceae ile kolonizasyon ve infeksiyon gelişmesindeki risk faktörlerini tanımlamaya yönelik çok merkezli gözlemsel çalışma
Identification of patients at risk to develop a genitourinary infection and/or colonization caused by extended spectrum beta-lactamase (ESBL)producing Enterobacteriaceae: A multicenter observational study in patients undergoing transrectal needle biopsy of the prostate (TNBP) .
  1. Tez No: 260229
  2. Yazar: ELİF TÜKENMEZ TİGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN KORTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Çalışmamızda toplum kaynaklı GSBL infeksiyonlarının yayılımına yol göstermesiaçısından TRPİB yapılan hastalarda biyopsi öncesi dışkıda GSBL üreten Enterobacteriaceaeile kolonizasyon sıklığını, bu kolonizasyona yol açan risk faktörlerini, biyopsi sonrası gelişensemptom ve bulgularla kolonizasyon/infeksiyon arasındaki ilişkiyi tanımlamak ve saptananGSBL üreten Enterobacteriaceea suşlarının moleküler analizini yapmak amaçlanmıştır.Yöntem: Ekim 2008 ve Şubat 2010 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi(MÜTF) Üroloji Anabilim Dalı (AD), Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği,Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği, Acıbadem Hastanesi İnfeksiyonHastalıkları Bölümü olmak üzere 4 ayrı merkeze başvuran, ultrasonografi eşliğinde transrektalprostat iğne biyopsisi yapılan toplam 400 hasta çalışmamıza alınmıştır. Hastalardan biyopsiöncesi rektal eküvyon ile dışkı sürüntü örneği alınacağına dair onam alınmıştır. Dışkıörnekleri CTX(sefotaksim), CTZ(seftazidim) içeren anibiyotikli Mc Conkey besiyerlerineekildikten sonra üreyen kolonilerin GSBL üreten Enterobacteriaceae olduğunu doğrulamakiçin modifiye disk yöntemi kullanılmıştır. Bakterilerin tanımlanması VİTEK otomatizesistemi ile yapılıp antibiyotik duyarlılıkları saptanmıştır. GSBL üretenEnterobacteriaceae'larda moleküler yöntemler ile TEM, SHV, CTX-M ve subgrupları analizedilmiştir. Biyopsi öncesi GSBL üreten Enterobacteriaceae ile kolonizasyon için riskfaktörleri univariate-multivariate analizlerle tanımlanmıştır.Bulgular: Çalışmamızda 400 vakadan 75'inde GSBL üreten Enterobacteriaceae saptanmış,bunlardan 5'inde 2 farklı suş olmak üzere toplam 80 suş izole edilmiştir. GSBL üretenEnterobacteriaceae'ların %95'i E.coli ve %5'i ise Klebsiella pneumoniae idi. Polimerazzincir reaksiyonu (PZR) sonucu kökenlerin 79'unda bla CTX-M, 12'sinde bla SHV, 46'sındabla TEM geni saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Identification of patients at risk to develop a genitourinary infection and/orcolonization caused by extended spectrum beta-lactamase (ESBL) producingEnterobacteriaceae: A multicenter observational study in patients undergoing transrectalneedle biopsy of the prostate (TNBP) .Objective: Evaluation of ESBL producing Enterobacteriacea prevalence in patientsundergoing TNBP, identification of risk factors for colonization by ESBL producingEnterobacteriaceae before TNBP, identification of correlation between symptoms andcolonization/infection after biopsy, species distribution and molecular analysis of ESBLproducing Enterobacteriaceae colonizing or infecting the study population.Methods: Four hundred patients who applied for ultrasound guided transrectal needle biopsyof the prostate to four separate centers (Marmara University Medical Faculty (MÜTF)Department of Urology, Taksim Training and Research Hospital Urology Clinic, GöztepeEducation and Research Hospital Urology Clinic, Acıbadem Hospital Infectious DiseasesDepartment) between October 2008 and February 2010 were recruited. All patients gaveinformed consent for obtaining stool specimen before rectal biopsies. Stool samples wereinoculated to Mc Conkey plate including CTX (cefotaxime) and CTZ (ceftazidime)antibiotics. Modified disc method was used to verify the ESBL producingEnterobacteriaceae. Identification of bacteria was done with the VITEK automated systemand antibiotic susceptibilities were determined. TEM, SHV, CTX-M and subgroups wereanalyzed with molecular methods in ESBL producing Enterobacteriaceae. Pre-biopsy riskfactors for colonization with ESBL producing Enterobacteriaceae were identified byunivariate and multivariate analysis.Results: Seventy-five ESBL producing Enterobacteriacee were detected in 400 cases. In 5patients two different strains were isolated accounting a total of 80 strains. Ninety-fivepercent of ESBL-producing Enterobacteriaceae were E. coli and 5% were Klebsiellapneumoniae respectively. Polymerase chain reaction (PCR) results revealed bla CTX-M in 79patients, bla SHV in 12 patients and bla TEM in 46 patients.