Rektum kanseri preoperatif evrelemesinde manyetik rezonans görüntüleme bulguları ile histopatolojik korelasyonu
Preoperative staging of rectal cancer with MR imaging: Correlation with surgical and histopathologic findings
- Tez No: 260228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AHMETOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada Şubat 200-Mart 2010 tarihleri arasında biyopsi sonucu rektumkanseri tanısı almış yaşları 27-80 arasında değişen 26 hastaya preoperatif evreleme amaçlıMRG tetkiki uygulandı. MRG ile tümör derinliği, lenf nodu metastazı ve MRF tutulumudeğerlendirildi.T evrelemede 26 hastadan 19`unda histopatolojik sonuçlar MRG ile kolerasyongöstermektedir. MRG ile beş olguda yüksek iki olguda düşük evreleme yapılmıştır.Çalışmamızda T evreleme doğruluk oranımız % 73 olarak bulunmuştur.N evrelemede; 26 hastadan histopatolojik olarak metastatik LN pozitif olan 10olgudan sekizi MRG ile gösterilebilmiştir. Histopatolojik olarak metastatik LN negatif olan16 olgudan 13`ü doğru olarak gösterilebilmiştir. N evrelemede doğruluk oranımız % 81olarak bulunmuştur.Çalışmamızda histopatolojik incelemede 26 olgudan altısında MRF invazyonubelirlenmiştir. MRG ile bu altı olgunun beşine doğru tanı konulmuş, bir olguda ise var olanMRF invazyonu MRG ile gösterilememiştir. MRF invazyonu olmayan 20 olgununtamamında ise MRG`de MRF invazyonu olmadığı gösterilmiştir. Çalışmamızda MRF`yideğerlendirmede MRG`nin doğruluk oranı % 96 olarak bulunmuştur.Sonuç olarak; MRG ile rektum kanseri lokal invazyonu, MRF tutulumu ve LNmetastazı saptamada duyarlı ve noninvaziv bir tetkik olup rektum kanserinde optimal birtedavi şekline karar verebilmek için preoperatif dönemde evreleme amaçlı kullanılabilir birtekniktir
Özet (Çeviri)
In this study, 26 patients (with an age range of 27-80 years), with biopsy provedrectal carcinoma, underwent MRI for preoperative staging between february 2009- march2010. On MRI, tumor depth, lymph node metastases and MRF involvement were asssesed.In T staging; 19 of 26 patients, MRI was compatible with histopathological results.On MRI; five patients were overstaged, two patients were understaged. In our study,overall accurracy in T staging was % 73.In N staging; 10 of 26 patients who had histopathologically positive metastaticlymph nodes, 8 were correctly detected on MRI. Of the 16 patients who hadhistopathologically negative metastatic lymph nodes, 13 were detected on MRI. In ourstudy, overall accurracy in N staging was % 81.In our study, MRF invasion was detected six of 26 patients on histopathologicalexamination. Five of six patients were dignosed correctly, in one patient MRF invasioncouldn`t be detected on MRI. 20 patients without MRF invasion were correctly detectedon MRI. In our study, overall accurracy in MRF evaluation was % 96.As a result; MRI is sensitive and noninvasive technique in detecting rectum ca localinvasion, MRF involvement and LN metastases. MRI can be used for staging inpreoperative evaluation for deciding optimal treatment.