Steroide duyarlı nefrotik sendromlu hastalarda osteoporoz sıklığının kemik mineral yoğunluğu ile değerlendirilmesi
- Tez No: 260230
- Danışmanlar: DR. NUR CANPOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Nefrotik sendrom (NS); masif proteinüri, hipoalbuminemi ve ödem iletanımlanan, iyileşme ve tekrarlarla seyredebilen bir hastalık tablosudur. Çocukluk çağıNS'larının büyük çoğunluğu kortikosteroid tedavisine iyi yanıt verir ve her hastalıkdönemi steroidlerle tedavi edilir. Bu hastalarda uzun süreli kullanılan steroidlere bağlıkomplikasyonlar önemli klinik sorunlara neden olmaktadır. Osteoporoz ya da osteopeninefrotik sendromlu hastalarda görülen önemli komplikasyonlardan biridir.Bu çalısmada steroide duyarlı nefrotik sendromlu (SDNS) çocuk hastalardaosteoporoz sıklığını ve steroid kullanım süresinin/dozunun buna etkisini araştırmakamaçlandı. Çalışmaya yaş ortalaması 10,29 ± 3,9 yıl olan 97 SDNS hasta ile yaşortalaması 10,29 ± 3,5 yıl olan 19 sağlıklı çocuk alındı. Hastaların dosyaları geriyedönük incelenerek tedavi başlangıç zamanları, tedavi süreleri, relaps sıklıkları ve toplamkullandıkları steroid dozları hesaplandı. Tüm hasta ve kontrol grubunun serum totalkalsiyum, iyonize kalsiyum, fosfor, alkalen fosfataz, magnezyum, paratiroid hormon,25(OH)D vit düzeyleri ve kemik mineral yoğunlukları ölçümü yapıldı. Nefrotiksendromlu grup ayrıca sık relapslı ve sık relapslı olmayan (az relapslı) grup olarak ikialt gruba ayrıldı.NS'lu hastaların kemik mineral yoğunluğu (KMY) Z skoru ortalaması (-1,07 ±1,05), kontrol grubuna (-0,26 ± 1,17) göre anlamlı derecede düşüktü (p=0,02).Hastalarımızın %41'inde (n=40) osteopeni, %14,4'ünde (n=14) ise osteoporoz saptandı.Buna karşılık kontrol grubunda hiçbir hastada osteoporoz saptanmazken bu grup içinde%23,3 (n=5) oranında osteopeni saptandı. NS'lu hastalar 2 alt gruba ayrılıpincelendiğinde; sık relapslı grubun relaps sayısı ve kümülatif steroid dozu az relapslıgruba göre anlamlı derecede yüksekti (her ikisi için p=0,000). Buna rağmen bu iki altviigrup arasında osteoporoz sıklığı, osteopeni sıklığı ve KMY yönünden anlamlı farkyoktu.Hasta ve kontrol grubunun kalsiyum ve parathormon düzeyleri arasında anlamlıfark bulunmazken, NS'lu hastaların ortalama serum 25(OH)D vitamin düzeyleri(52,7±36 ng/ml), kontrol grubuna göre (102,4±26 ng/ml) anlamlı derecede düşüktü(p=0,000). Buna karşılık sık relapslı hasta grubunun ortalama serum 25(OH)D vitamindüzeyleri (73,0±29,7 ng/ml), az relapslı gruba göre (40,7±34,2 ng/ml) anlamlı düzeydeyüksekti (p=0,000). Bu durum sık relapslı hastaların tedavileri sırasında kalsiyum ve Dvitamini içeren destek tedavi almaları ile açklandı.Osteoporozun ve KMY'nun çalışma yaşı, hastalık başlangıç yaşı, hastalık süresi,relaps sayısı, kümülatif kortikosteroid dozu, kalsiyum, fosfor, parathormon ve Dvitamini düzeyi ile korelasyonu incelendi. KMY'nu etkileyen en önemli 2 parametreolarak hastalık başlangıç yaşı (r=-0,24 p=0,02) ve uzun izlem süresi (r=-0,44 p=0,000)belirlendi. Buna karşılık nefrotik sendromlu hastalardaki osteopeni ya da osteoporozunkümülatif steroid dozu ve relaps sayısı ile anlamlı ilişkisi bulunamadı. Bu durum; sıkrelapslı grubun tedavileri sırasında Ca ve D vitamini desteği almış olmalarına bağlıolarak D vitamin düzeylerinin daha yüksek olmasına ve KMY'nun az relapslı gruptanfarksız olmasına bağlandı.Sonuç olarak steroide duyarlı nefrotik sendromlu hastalarda osteopeni veosteoporoz sıklığı artmıştır. Bu hastalarda D vitamini eksikliği kemik değişikliğinietkileyen önemli parametrelerden biri gibi gözükmektedir. Bu çalışmada osteoporozunkümülatif steroid dozu ile ilişkisi gösterilememiştir, ancak bu durum sık relapslı hastagrubundaki yüksek D vitamini düzeyleri göz önüne alındığında tedavi sırasındakullanılan Ca ve D vitaminin desteğinin kemik yoğunluğu üzerine koruyucu etkisiolduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Nephrotic syndrome (NS) is a disorder defined by the presence of massiveproteinuria, hypoalbuminemia, edema and characterized by remissions and flares. Mostof the NSs occurring in the childhood period respond well to steroid therapy hencesteroids are used to treat acute flares. Long-term use of steroids in these patients maylead to significant clinical complications. Osteoporosis and osteopenia are significantcomplications reported among patients with NS.In this study our purpose was to investigate the effect of duration and dosage ofsteroid use on the development of osteoporosis in children with Steroid ResponsiveNephrotic Syndrome (SRNS). Of the individuals included in the study the mean age ofthe 97 patients with SRNS and 19 healthy children were 10,29 ± 3,9 and 10,29 ± 3,5respectively. Initiation date and duration of the treatments, relapse rates and totalcumulative steroid doses were obtained retrospectively from the medical files of thepatients. Serum total and ionized calcium, phosphorus, alkalen phosphatase,magnesium, parathormone, 25(OH) vitamin D levels and bone mineral density analyseswere performed for each patient. Patients with NS were divided into two categorieswith respect to their relapse rates.Mean Z score (-1,07 ± 1,05) indicating the bone mineral density (BMD) of thepatients with NS was significantly lower than the control group (-0,26 ± 1,17) (p=0,02).Osteopenia was detected in 41% (n=40) of the patients whereas osteoporosis was foundto be 14,4% (n=14). No patient in the control group was diagnosed with osteoporosiswhile 23,3% (n=5) had osteopenia. When patients with NS were investigated regardingtheir relapse rates, number of relapses and total cumulative steroid doses were found tobe significantly higher in the frequent relapse group (p=0,000). Nevertheless there wasixno significant difference between these two subgroups in terms of osteoporosis,osteopenia and BMD.There was no significant difference between two groups in serum calcium andparathormone levels whereas 25(OH) vitamin D levels of the patients with NS (52,7±36ng/ml) was significantly lower than the control group (102,4±26 ng/ml) (p=0,000). Onthe other hand, serum 25 (OH) vitamin D levels of the high relapse group (73,0±29,7ng/ml) was significantly higher than the group with the low relapse rate (40,7±34,2ng/ml) (p=0,000). This was explained by calcium and vitamin D supplementationadministered to patients with high relapse rate during their therapies.Osteoporosis and BMD were investigated with respect to age at presentation,age at the time of first symptoms, duration of the disease, relapse rate, total cumulativesteroid dose and levels of calcium, phosphorus, parathormone and vitamin D. Age atpresentation (r=-0,24 p=0,02) and long periods of disease course (r=-0,44 p=0,000)were found to be the most prominent factors effecting the BMD. Nevertheless there wasno correlation between osteopenia and osteoporosis in patients with NS and totalcumulative steroid dose and relapse rate. This was explained by high vitamin D statusdue to calcium and vitamin D supplemantation administered to patients with highrelapse rate and the fact that the BMD in the low relapse group showed no difference.In conclusion rates of osteopenia and osteoporosis were found to be increased inpatients with SRNS. The deficiency of vitamin D levels is shown to be one of the mostprominent factors affecting BMD. In this study there was no relationship found betweenosteoporosis and total cumulative steroid dose although this could be explained by thefact that the effect of calcium and vitamin D supplementation in the high relapse groupmay have been preventive against BMD in these patients.