Hematolojik olgularda kullanılan yarı kalıcı tünelli kateterlerin radyolojik ve klinik takip sonuçları
Analysing the results of radiologic and clinic progress in patients with hematological disease that were implanted long-term tunneled central venous catheter
- Tez No: 260315
- Danışmanlar: PROF. DR. UMMAN SANLIDİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Ultrasonografi ve floroskopi kılavuzluğunda yapılan yarı kalıcı tünelli kateterizasyonun başarı oranlarını ve komplikasyonlarını, anatomik noktalar dikkate alınarak uygulanan seriler ile karşılaştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Ekim 2004 ve Aralık 2008 tarihleri arasında, toplam 100 hematolojik olguda subklaviyan vene yarı kalıcı tünelli santral venöz kateter yerleştirildi. Başarı oranları, işlem süresi, komplikasyonlar belirlendi. Literatürdeki seriler ile karşılaştırma yapılarak yöntemin etkinliği araştırıldı.Bulgular: Olguların tümünde işlem başarı ile sonuçlandı. Kateter uçları süperior vena kava- sağ atriyum bileşkesine yerleştirildi. İşlem esnasında bir olguda pnömotoraks geliştiği saptandı. Geç dönemde 18 olguda kateter enfeksiyonu, 3 olguda fibrin kılıf oluşumu, 4 olguda perikateter trombozu ve 3 olguda venöz tromboz saptandı.Sonuç: Santral venöz kateterizasyonda ultrasonografi-floroskopi kılavuzluğu işlem süresini ve komplikasyonlarını azaltarak işlemin başarı oranını arttırması nedeniyle anatomik noktalar dikkate alınarak yapılan kateterizasyona tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare technical efficiency and complications of ultrasonography and fluoroscopy guided tunneled long-term catheterisation with external anatomic landmark technique.Material and Methods: Between the dates of October 2004-December 2008, tunneled central venous catheter was inserted to subclavian vein in 100 patients with hematological diseases. Success rate, procedure time and complications were noted. Method efficiency was investigated by comparing with the series in the literature.Findings: The catheterization was successful in all cases. Catheter tip was located to the superior vena cava and the right atrial junction. During the procedure, pneumothorax was observed in one case. Late complications included infection in eighteen cases, fibrin sheath in three cases, pericatheter thrombosis in four cases and venous thrombosis in three cases.Conclusion: Ultrasonography and fluoroscopy guided central venous catheterisation should be preferred over the anatomical landmark technique due to its higher technical success rate, shorter procedure time and lower complication rate.