İntrakranial anevrizmaların saptanmasında ve değerlendirilmesinde 64 kanallı BT ile DSA'nın karşılaştırılması
Comparison of 64-channel MDCTA and DSA for detection and evaluation of intracranial aneurysms
- Tez No: 260314
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: Konvansiyonel intraarteriyel dijital subtraksiyon anjiyografiyi altın standart kabul ederek intrakranial anevrizmaların saptanmasında, yerleşiminin ve boyutunun belirlenmesinde 64-kanallı çok dedektörlü BT'nin performansını retrospektif olarak analiz etmektir.GEREÇ VE YÖNTEM: Mayıs 2007 ile Mart 2009 tarihleri arasında ünitemize SAK, parankimal hematom, subdural hematom, çift görme ve başağrısı nedeniyle başvuran 65 olgunun DSA ve ÇKBT kranial anjiyografileri anevrizmanın varlığı, yeri ve boyutu açısından retrospektif olarak iki ayrı radyolog tarafından yorumlanmıştır.BULGULAR: DSA ve ÇKBTA'da 65 hastanın 50'sinde anevrizma tespit edilmiştir. ÇKBTA ile DSA'da saptanan tüm anevrizmalar saptanabilmiştir. Ancak 2 anevrizma ÇKBTA'de farklı yerde yorumlanmıştır. DSA'da PcoA'da yerleşimli olduğu söylenen 2 anevrizmanın ÇKBTA'da ICA kavernöz segmentte olduğu belirtilmiştir. ÇKBTA'nın anevrizma saptama oranı % 100 (50/50), anevrizma lokalizasyonunu doğru saptama oranı % 96 (48/50), anevrizma boyutunu belirleme oranı % 100 (50/50) olarak bulunmuştur.SONUÇ: PcoA ve ICA kavernöz segment dışındaki intrakranial anevrizmaları saptamada ÇKBTA DSA ile mükemmel şekilde korelasyon göstermiştir. Ancak PcoA anevrizmalarını ICA kavernöz segment anevrizmalarından ayırmada performansı daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: To retrospectively analyze the performance of 64-channel multi-detector computed tomographic angiography (MDCTA) in detecting, localizing, and sizing intracranial aneurysms using conventional intraarterial digital subtraction angiography (DSA) as the gold standard.Materials And Methods: A retrospective search to compare MDCTA and DSA for detection of the presence, location and size of intracranial aneurysms of the 65 patients with subarachnoid hemorrhage, parenchymal hematoma, subdural hematoma, dyplopia and head-ache from May 2007 to March 2009 were revealed.Results: A total of 50 aneurysms in 65 patients were identified on DSA, and MDCTA. MDCTA did not miss any of the aneurysms. There was a mismatch in the location of two aneurysms. Two aneurysms at PcoA on DSA was reported as a supraclinoid internal carotid artery (ICA) aneurysm on MDCTA. MDCTA had a % 100 (50/50) aneurysm detection rate, % 96 (48/50) aneurysm localization rate and 100% (50/50) sizing rate.Conclusion: MDCTA correlated perfectly with DSA in the detection of intracranial aneurysms of anterior communicating artery and middle cerebral artery; however, slightly lower performance was noted in the PcoA and ICA cavernous segment aneurysms.