Difüz parankimal akciğer hastalıklarında hipoksemi, egzersiz testi ve pulmoner arter basıncının sağkalım üzerine etkisi
Effect of hypoxia, exercise test and pulmonary arterial pressure on survival in diffuse parenchymal lung diseases
- Tez No: 260332
- Danışmanlar: PROF. OYA KAYACAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
DPAH, restriktif fizyoloji ve gaz deği?iminde bozulma gibi ortak fonksiyonel özellikler ta?ıyan ve sıklıkla pulmoner fibrozisle sonlanan yakla?ık 200 kadar hastalık içeren heterojen bir hastalık topluluğudur. Hastalıkların ortalama ya?am süreleri deği?mekle birlikte sağkalıma etki eden faktörler hakkında çalı?malar devam etmektedir. Pulmoner hipertansiyon geli?imi son yıllarda DPAH'nda potansiyel bir komplikasyon olarak tanımlanmakta olup henüz yeterince geni? çalı?malar yoktur. Çalı?mamızda DPAH'nda fizyolojik ve fonksiyonel parametrelerin hem pulmoner arter basıncı üzerine hem de sağkalım üzerine etkilerini, ayrıca pulmoner arter basıncının da sağkalım üzerine etkisini değerlendirdik. Spesifik [sistemik steroid+azotiyoprin/ siklofosfamid, antifibrotik (kol?isin) ] ve/veya semptomatik (inhaler steroid, bronkodilatör, oksijen, mukolitik-ekspektoran) tedavinin fizyolojik ve fonksiyonel parametreler üzerindeki etkisini ara?tırdık.Çalı?maya Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı ?nterstisyel Akciğer Hastalıkları Ünitesi' ne 2000 - 2008 yılları arasında ba?vuran ve DPAH tanısı alan toplam 158 hasta dahil edildi. Bu hastaların dosyaları retrospektif olarak incelenerek verileri kaydedildi. Hastaların sağkalımları telefon edilerek ara?tırıldı.Hastalar tanılarına göre toplam 5 gruba ayrıldı: ?PF, ??P, KVH, sarkoidoz ve diğer DPAH. Hastalıkların dağılımına bakıldığında; % 32.3' ü (n=51) ?PF, %30.4' ü (n=48) kollajen vasküler hastalık ( n=15 skleroderma, n=23 romatoid artrit, n=6 sjögren, n=4 miks kollajen doku hastalığı), %19' u (n=31) diğer DPAH ( eozinofilik akciğer hastalığı, HX, HP, PAP, eozinofilik akciğer hastalığı), %11.3' ü (n=24) sarkoidoz, %7' si (n=4) ??P idi. Hastaların ortalama ya?ı 58.9, ortalama ya?am süreleri ise 42.9 ay bulundu.Hastaların bazal ZVK% değerinin
Özet (Çeviri)
Diffuse parenchymal lung diseases (DPLD) comprise a broad of heterogeneous group (nearly two hundred) of diseases with common functional characteristics (restrictive physiology and impaired gas exchange) and a common final pathway, usually leading to irrevesible fibrosis. The studies still go on about the factors effected on survival with changeable median survival of the diseases. Development of pulmonary hypertension is a well-recognised complication of various DPLDs but hasn?t been yet studied extensively. In our study, we investigated the effects of physiologic and functional parameters both pulmonary hypertension and survival in DPLDs and also effects of pulmonary hypertension on survival. We also examined for the effects of specific (steroid + azotiophrine/ cyclophosphamide therapy, colchine) and symptomatic therapy on physiologic and functional parameters.One hundred fifty-eight patients with DPLDs from interstitial unit of pulmonary diseases departments of Ankara University School of Medicine, who were admitted between 2000 and 2008, were included to the study. Datas of patients were examined retrospectively and patients were called for survival.Patients were separated into five groups according to their diagnosis: idiopathic pulmonary fibrosis (IPF), idiopathic interstitial pneumonias (IIP), connective tissue diseases(CVD), sarcoidosis and the others. Distribution of diseases were % 32.3 (n=51) IPF, %30.4 (n=48) CVD ( n=15 scleroderma, n=23 rheumatoid arthritis, n=6 sjögren, n=4 mix connective tissue diseases), %19 (n=31) others (eosinophilic pneumonias, histiocytosis X, hypersensitivity pneumonia, pulmonary alveolar proteinosis), %11.3 (n=24) sarcoidosis, %7 (n=4) IIP. Median age of patients were 58.9 years and survival time of patients were 42.9 month.A strong relationship between increased sPAP and baseline FVC < %80 of predicted, arterial oxygen saturation ?60mmHg, ratio of FVC to DLCO ? 1.4, and also 6MWD