Diffüz parankimal akciğer hastalıklarında transbronşiyal kriyobiyopsinin tanısal değeri ve güvenliği
Diagnostic value and safety of transbronchial cryobiopsy in diffuse parenchymal lung diseases
  1. Tez No: 471719
  2. Yazar: KANAN ABBASLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
GİRİŞ: Diffüz parankimal akciğer hastalıklarının (DPAH) tanısı klinik, radyolojik ve patolojik değerlendirmeyi içeren multidisipliner bir yaklaşım gerektirmektedir. Tanıda cerrahi biyopsi ile histopatolojik değerlendirme altın standart tanı yöntemi olarak değerlendirilmektedir. Son çalışmalarda transbronşiyal akciğer kriyobiyopsinin tanıda giderek artan rolü üzerinde durulmaktadır. Biz de DPAH öntanısıyla başvuran hastalarımzda uyguladığımız transbronşiyal akciğer kriyobiyopsisinin tanısal başarısını ve güvenilirliğini araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Kliniğimizde klinik ve radyolojik olarak DPAH olarak değerlendirilen yaşı 52,56±13,81 olan 30 olgu çalışmaya alındı. Bu olgulara genel anestezi altında floroskopi rehberliğinde kriyo transbronşiyal biyopsi yapıldı. Histopatolojik bulgular ve multidisipliner değerlendirme ile tanılar belirlendi. Tanı başarısı ve komplikasyonlar açısından veriler analiz edildi. BULGULAR: Otuz olgunun yaş ortalaması 52.56±13.81 olup %63,3 kadın, %36,7 erkek idi. Her işlemde ortalama örnek sayısı 3 (1-4) olup, alınan doku boyutları 1-10 mm arasında olmak üzere ortanca değeri 5 mm ve materyal yüzey alanı ortanca değeri 25 (2-70) mm2 idi. Olguların %93,3 (28/30)'ünde yeterli materyal alındı. Yeterli materyal alınan olgularda kriyo-TBB bulgularının histopatolojik sonuçlarına göre tanı oranı %46,4 iken, kriyo-TBB bulguları multidisipliner bir ekiple değerlendirildiğinde tanı oranı %67,8 idi. Dokuz olgu NSİP, 2 olgu UIP, 2 olgu nonnekrotizan granülomatoz iltihap, 2 olgu adenokarsinom (1 olgu lepidik tip ve 1 olgu müsinöz tip), 1 olgu organize pnömoni, 1 olgu mozaik pattern, 1 olgu alveoler mikrolitiazis ve 1 olgu akut akciğer hasarı olarak histopatolojik sonuçları mevcuttu. Tanısal olmayan 11 hastanın 8'ne açık akciğer biyopsisi yapıldı. Üç olgu UIP, 1 olgu NSIP ve 1 olgu şüpheli kronik HP olarak sonuçlandı. Otuz olgunun 2'sinde (%6) pnömotoraks ve 8'inde (%26) kontrol edilebilen hemoraji gözlendi. Bunlardan 2 (%25) hastada Grade 1, 6 (%75) hastada ise Grade 2 hemoraji gözlendi. SONUÇ: Tek merkez 30 hastalık deneyimimizde transbronşiyal akciğer kriyobiyopsi yapılan olgularımızda tanı başarımız %67,8 olup pnömotoraks ve kanama oranları ise sırası ile %6 ve %26 idi. Bu sonuçlar transbronşiyal akciğer kriybiyopsisinin tanısal başarısı yüksek, etkin ve güvenilir bir yöntem olduğunu düşündürmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Diffüz parankimal akciğer hastalıkları, kriyobiyopsi, tanısal başarı, güvenilirlik
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The diagnosis of diffuse parenchymal lung disease (DPLD) requires a multidisciplinary approach involving clinical, radiological and pathologic evaluation. Histopathologic evaluation with surgical biopsy is recognized as the gold standart diagnostic method. Recent studies have focused on the increasing role of transbronchial lung cryobiopsis in diagnosis. We aimed to investigate the diagnostic yield and safety of transbronchial lung cryobiopsy in our patients who were diagnosed as having DPLD. MATERIALS AND METHODS: Thirty patients who were evaluated clinically and radiologically as DPAH in our clinic were included in the study. In these cases, cryo-transbronchial biopsy was performed under fluoroscopic rehabilitation with general anesthesia. Diagnosis of DPLD were determined by histopathologic findings and multidisciplinary evaluation. RESULTS: Of these thirty patients, 19 (63,3 %) were female, 11 (36,7 %) were male and the mean age of the patients was 52,56±13,81.The mean number of samples obtained per procedure was 3 (1-4), average specimen size was 5 mm. (1-10 mm) and median specimen area was 25 (2-70) mm2 . The specimen was adequate in 93,3 % of cases. The diagnostic yield was 46.4% according to the histopathological results of cryo-TBB findings when adequate material was taken, whereas the diagnostic yield was 67.8% when the cryo-TBB findings were evaluated in a multidisciplinary approach. Pathologically, 9 cases were reported as nonspecific interstitial pneumonia, 2 cases were UIP, 2 cases were non-necrotizing granulomatous inflammation, 2 cases were adenocarcinoma (one lepidic pattern and one mucinous pattern), 1 case was organizing pneumonia, 1 case was mosaic pattern, 1 case was alveolar microlithiasis and 1 case was acute lung injury. Eleven patients, nondiagnostic with cryobiopsy, were performed surgical lung biopsy. Three patients were diagnosed as UIP, 1 patient was NSIP and 1 patient was suspected hypersensitivity pneumonia 2 patients of pneumothorax (6%) and 8 patients of hemorrhage (26%) were identified. In hemorrhagic cases, 25% of patients had grade 1 bleeding , and 75% had grade 2 bleeding. CONCLUSION: According to our single-centre experience the percentage of patients that received a diagnostic yield of cryo-TBB was 67,8% and pneumothorax and hemorrhage rates were 6% and 26% respectively. Cryobiopsy is a safe and potentially useful technique in the diagnostic management of patients with DPLD . KEYWORDS: Diffuse parenchymal lung disease, cryobiopsy, diagnostic yield, safety