Şeffaf hücreli böbrek kanserlerinde MDM2,GST-?,Ki-67 ekspresyonu ve prognoz arasındaki ilişki
The association of MDM2, GST-?, Ki-67 expression with prognosis in clear cell renal cell carcinoma
- Tez No: 260363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Üroloji, Oncology, Urology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda şeffaf hücreli böbrek kanserlerinde Ki-67, MDM2 ve GST-? ile immünhistokimyasal boyanma ile tümör evresi, nükleer grade, lenf nodu metastazı, lenfovasküler invazyon varlığı gibi prognostik histopatolojik parametrelerin ilişkileri araştırılmış ve bu belirteçlerin prognozun belirlenmesinde kullanılıp kullanılamayacağı incelenmiştir.Hastalar ve Yöntem: Kliniğimizde 1995-2007 yılları arasında böbrek tümörü nedeniyle radikal veya parsiyel nefrektomi yapılan ve patolojisi şeffaf hücreli böbrek kanseri olan 75 hastanın patoloji materyalleri yeniden gözden geçirildi. Her tümör için seçilen parafin bloklardan hazırlanan kesitlerde Ki-67, MDM2, GST-?, ekspresyonlarını değerlendirmek üzere immunohistokimyasal inceleme yapıldı.Bulgular: Çalışmamızda incelenen 75 olgunun 52'si (%69) erkek, 23'ü (%31) kadın olup, ortalama takip süresi 46,44 (1-114) aydır. 47 (%62.66) hastada takip süresi içinde nüks-metastaz izlenmemiştir, 28 (%37.33) hastada ise nüks-metastaz gelişmiştir. Nüks-metastaz gelişen hastaların 20'si (%71.4) hastalığa bağlı kaybedilmiştir. Takip süresi sonunda tüm olguların 22'si (%29.33) ölmüştür.pT evresi ile MDM2, GST- ? ve Ki67 ekspresyonu arasındaki ilişki analizinde olgular pT evresine göre pT1,pT2 ve pT3+4 olarak 3 gruba ayrıldı ve sonuçta MDM2 ve GST- ? ile istatiksel olarak anlamlı fark saptanamazken (p=0,789 ve p=0,169), Ki-67 ile pT evresi arasındaki ilişki anlamlıydı (p=0,004). Fuhrman grade'i ile MDM2, GST- ? ve Ki67 ekspresyonu arasındaki ilişki incelendiğinde MDM2 ve GST- ? ile istatiksel olarak anlamlı fark saptanamazken (p=0,776 ve p=0,882), Ki-67 ile grade arasındaki ilişki anlamlıydı (p=0,015).Lenfovasküler invazyon varlığıyla; MDM2,GST-? ve Ki67 ekspresyonu arasındaki ilişki de istatiksel olarak analiz edildi. Sonuçta lvi varlığıyla; MDM2,GST-? ve Ki67 ile immünhistokimyasal boyanma arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. Lenf nodu tutulumu durumu ile MDM2, GST-? ve Ki67 ekspresyonu arasında istatiksel olarak bir ilişki bulunamadı (sırasıyla p= 0.853, p=0.484,p=0.840)Çalışmamıza alınan olguların ortalama sağkalım süresi 103.4 ay olup bu süre MDM2 ekspresyonu olmayan 23 olguda 93.7 ay, olan 52 olguda ise 101.8 ay olarak bulundu,aradaki fark istatiksel olarak anlamsızdı (p=0,648). GST-? ekpresyonu olmayan 32 olguda ortalama sağkalım süresi 81.4 ay, olan 43 olguda ise 106.9 ay olarak gerçekleşti, aradaki fark istatiksel olarak yine anlamsızdı (p=0,368). Ki-67 ekspresyonu olmayan 44 olguda ortalama sağkalım süresi 113.6 ay,olan 31 olguda ise 74.8 ay olarak gerçekleşti,burada da aradaki fark istatiksel olarak anlamsızdı. (p=0,099)Tümör evresi, histolojik grade, lenf nodu tutulumu, lenfovasküler invazyon varlığı, yaş ve MDM2, GST-?, Ki-67 ile immünoboyanmayı içeren çok değişkenli analizde nükleer grade ve lenf nodu tutulumu sağkalım için anlamlı bulunmuş, MDM2, GST-?, Ki-67 ile immünoboyanmanın sağkalıma etkisi gösterilememiştir.Sonuç: Şeffaf hücreli böbrek kanserlerinde Ki-67 ekspresyonu ile tümör evresi ve nükleer grade arasında ilişki saptanırken aynı ilişki MDM2 ve GST-? ekspresyonunda saptanamamıştır. Ki-67, MDM2 ve GST-? ile immünhistokimyasal boyanma ile prognoz arasında bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study we have evaluated the relationship between prognostic histopatologic parameters such as tumor stage, nuclear grade, lymph node metastasis, lymphovascular invasion with the immunostaining of clear renal cell cancer by Ki-67, MDM2, GST-?..Patients and Method: We have retrospectively evaluated the medical records of 75 patients who underwent radical or partial nephrectomy and pathologically diagnosed as clear renal cell cancer between 1995-2007. We have performed immunohistochemical examination to observe the expressions of Ki-67, MDM2 and GST-? in all parafin blocks which was chosen for all tumors, separately.Results: Of the 75 patients 52 (69%) and 23 (31%) were male and female, respectively. The mean followup time was 46,44 (1-114) months. We did not detect any relapse and metastasis in 47 (62,66%) patients. Relapse and metastasis developed in 28 (37,33%) patients. 20 (71,4%) of these patients were died due to renal cell cancer. During the followup period a total of 22 (29,33%) patients died.We have subgrouped the patients tumor stage as pT1, pT2 and pT3+4. We did not detect any significant association between MDM2 and GST- ? positive staining and tumor stage (p=0,789 and p=0,169, respectively), however Ki67 expression demonstrated a statistically significant difference (p=0,004). Similar to the previous findings, the association of MDM2 and GST- ? with nuclear grade was not statistically significant (p=0,776 and p=0,882, respectively). Ki67 was the only marker which demonstrated a significant association with nuclear grade (p=0,015).The association of lymphovasculer invasion with positive staining of the tumor by MDM2,GST-? and Ki67 was not statistically significant. Alike to LVI, lymph node involvement did not exhibit any statistically significant relation with MDM2,GST-? and Ki67 positive staining (p= 0.853, p=0.484,p=0.840, respectively).The estimated mean survival interval (EMSI) was 103 months for all patients in our study. The 52 MDM2 (+) and 23 MDM2 (-) staining patients did not show any statistically significant difference (93,7 vs 101,8 months, respectively, p=0,648). 43 patients who had tumors positively stained with GST-? did not demonstate any significant differences according to EMSI with negatively stained patients (106,9 vs 81,4 months, p=0,368, respectively). These findings were similar for the patients with Ki67 (+) and Ki67 (-) stained renal tumors (74,8 vs 113,6 months, p=0,099, respectively).The multivariete analysis which included tumor stage, nuclear grade, lymph node involvement, lymphovascular invasion, age and immunostaining with MDM2, GST-?, Ki-67 demonstrated nuclear grade and lymp node involvement as significant prognostic factors. None of the immunomarkers affected the survival significantly.Conclusion: Ki67 expression demonstrated a significant association with tumor stage and nuclear grade, differently from MDM2 ve GST-? expression. We did not find any relation between Ki-67, MDM2, GST-? immunostaining and prognosis.