Total diz artroplastisinde dren klempleme sonrası kan kayıplarının saptanması
Determination of blood loss after clamping drainpipe in total knee arthroplasty
- Tez No: 260364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ALTINEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Total diz artroplasti (TDA) ameliyatı sonrası ilk 2 saat dren klempleyerek, dren yoluyla olan kan kaybını ve kan transfüzyon ihtiyacını azaltmayı amaçladık.GEREÇ VE YÖNTEM: TDA amiliyatı yapılan 71 hasta çalışmaya alındı. Hastalar rastgele Grup 1: 32 hasta 44 diz, grup 2: 39 hasta 51 diz olarak iki gruba ayrıldı. Grup 1'de TDA ameliyatı sonrası dren ilk 2 saat kapalı tutuldu ve 2. saatin sonunda açılarak 48. saatin sonunda çekildi. Grup 2'de ameliyat sonrası kanama kontrolü yapıldı, yara yeri kapandıktan sonra dren açıldı ve 48. saatin sonunda çekildi. Her iki grupta ameliyat öncesi hemoglobin (Hbg) değeri, ameliyat sonrası 1.gün, 2.gün ve 3.gün Hbg değerleri, dren yoluyla olan kan kaybı ve toplam yapılan kan transfüzyon ünite sayısı toplandı. Her iki grupta dren yoluyla olan kan kaybı, toplam yapılan kan transfüzyon ünite sayısı ve ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 1. gün, 2.gün ve 3. gün Hbg değerleri karşılaştırıldı.BULGULAR: Birinci grupta, TDA ameliyatı sonrası dren yoluyla olan kan kaybı 689.125ml (115-1818), İkinci grupta ise 761.897ml (125-1970) olarak ölçüldü. Aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p=485). Grup 1'de 11 hastaya kan transfüzyonu yapılmadı. 21 hastaya toplam 43 ünite kan trasfüzyonu yapıldı. Hasta başına yapılan kan transfüzyon ortalaması 1.34 üniteidi. Grup 2' de 9 hastaya kan transfüzyonu yapılmadı. 30 hastaya toplam 57 ünite kan transfüzyonu yapıldı. Hasta başına yapılan kan transfüzyon ortalaması 1.49 ünüteidi. Her iki grubun yapılan ortalama kan transfüzyon ortalaması istatistiksel olarak karşılaştırıldığında aralarında fark yoktu (p=473). Grup 1'de Hbg değeri ortalaması ameliyat öncesi 13.4gr/dl, ameliyat sonrası 1.gün 10.7gr/dl, 2.gün 10.0gr7dl, 3.gün 10.4gr/dl. Grup 2'de ise ameliyat öncesi Hbg 13.2 gr/dl, ameliyat sonrası 1.gün 10,6gr/dl, 2. gün 9.9gr/dl, 3.gün 9.7 gr/dl olarak ölçüldü. Aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. P değerleri sırasıla ameliyat öncesi,1.gün, 2.gün, 3.gün (p=668, p=904, p=946, p=244).SONUÇ: TDA ameliyatı sonrası 2 saat süre ile geçici dren kapatılması yöntemi, ameliyat sonunda kanama kontrolü yapılan hastalara nispeten kan kaybı, Hgb düşmesi ve buna bağlı olarak kan transfüzyon ihtiyacında değişikliğe yol açmamıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: We aim to decrease the blood loss from the drainpipe and blood transfusion necessity by clamping the drainpipe in the first two hours after the total knee arthroplasty (TKA) operation.MATERIAL AND METHODS: Seventy-one patients who underwent TKA operation were included into the study. The patients were divided into 2 groups randomly; Group I: 32 patients 44 knees, Group II: 39 patients 51 knees. In Group I, drainpipe was clamped in the first 2 hours just after the TKA operation and then the clamp was opened, and the drainpipe was pulled out at the postoperative 48th hour. In Group II, postoperative bleeding control was performed and the drainpipe was released after the wound was closed, and the drainpipe was pulled out at the postoperative 48th hour. Preoperative hemoglobin levels, hemoglobin levels in the postoperative 1st, 2nd and 3rd days, blood loss via drainpipe and total number of blood transfusions in both groups were added and compared each other.RESULTS: Blood loss via drainpipe after TKA was 689,125ml (115-1818) in Group I and 761,897ml (125-1970) in Group II and there was no statistically significant difference between them (p=485). In Group I, while no blood transfusion was performed to 11 patients, a total number of 43 units of blood transfusion was performed to 21 patients and mean number of blood transfusion unit per patient was 1,34 unit. In Group II, while no blood transfusion was performed to 9 patients, a total number of 57 units of blood transfusion was performed to 30 patients and mean number of blood transfusion unit per patient was 1,49 unit. When mean numbers of blood transfusion unit per patient in both groups were compared statistically, no significant difference was determined (p=473). In Group I, mean value of preoperative hemoglobin levels was 13,4gr/dl, mean values of hemoglobin levels in the postoperative 1st, 2nd and 3rd days were 10,7gr/dl, 10,0gr/dl and 10,4gr/dl respectively. In Group II, mean value of preoperative hemoglobin levels was 13,2gr/dl, mean values of hemoglobin levels in the postoperative 1st, 2nd and 3rd days were 10,6gr/dl, 9,9gr/dl and 9,7gr/dl respectively. No statistically significant difference was determined between these values. P values of preoperative, 1st, 2nd and 3rd days were as follows respectively: (p=668, p=904, p=946, p=244).CONCLUSION: The method of temporary drainpipe clamping for 2 hours just after TKA operation did not result in any change in blood loss, hemoglobin decrease and blood transfusion necessity when compared with the patients who underwent postoperative bleeding control.