Omurilik travmasında ve omurga fraktürlerinde dekompresif laminektominin nörolojik geri kazanım üzerine etkisi
The effect of decompressive laminectomy on neurologic recovery in spinal cord injury and spine fractures
- Tez No: 260388
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA BARUTÇUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Omurilik yaralanmasında, birçok hayvan çalışmasında erken dekompresyon ile nörolojik geri kazanımın arttığı gösterilmiştir. Klinik çalışmaların sonuçlarında ise dekompresif cerrahinin zamanlaması konusunda farklı sonuçlar bildirilmiştir. Literatürde çokça tartışılan diğer bir konu ise dekompresif cerrahinin anterior veya posterior yaklaşımla uygulamanın karşılaştırılmasıdır. Omurga fraktürü ve omurilik yaralanması saptanmış olan hastalarımıza erken dönemde uyguladığımız laminektomi ile yapılan dekompresyonun nörolojik fonksiyonlarda geri kazanım üzerine etkisinin retrospektif incelenmesi amaçlanmıştır.Materyal- Metod: Bu çalışma Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalında Ocak 2001-Ocak 2010 tarihleri arasında nonpenetre omurga fraktürü nedeniyle acil laminektomi ile dekompresyon ve posterior stabilizasyon operasyonu yapılan toplam 71 hasta arasından yapıldı. Çalışmaya ek nörolojik hasar oluşturacak kafa travması, intraabdominal ve torakal travması olmayan ve kontrole gelen 54 hasta dahil edilerek geriye dönük analiz edildi.Sonuçlar: Travma etyolojisinde trafik kazaları başta gelen neden olup hastaların %55,6'sında araç içi trafik kazası, %37'sinde yüksekten düşme, %7,4'ünde motosiklet kazasıydı. Araştırmaya dahil edilen hastaların % 77,77'si erkek (n:42), % 22,22'si kadındı (n:12) ve en sık 31?40 yaş grubundaydı (n:18, %33,3). Hastaneye başvuru anında ASIA B grubu ve lomber yerleşim sıktı. Travma yerleşimi servikal bölgede olan 8 hastanın 6'sında (%75,0)torakal bölgede 11 hastanın 8'inde (%72,7), lomber bölgede 24 hastanın 14'ünde (%58,3) ASIA skorlarında iyileşme mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Objective: In spinal cord injury, improved neurological recovery with early decompression has been demonstrated at several animal studies. Timing of decompressive surgery have been reported with different results in clinical trials. The comparison of the benefits of anterior and posterior decompressive surgical approach is an another issue which has been discussed extensively in the literature. We investigated the effect of decompressive laminectomy on recovery of neurological function in patients with spine fracture and spinal cord injury retrospectively.Materials and Methods: This study was conducted at Celal Bayar University Medical Faculty Hospital, Neurosurgery Department between January 2001-January 2010, to 71 patients that have emerge decompression with laminectomy and posterior stabilization operation after nonpenetrated spine fracture. 54 of these patients without additional neurological damage after head, abdominal or thoracic trauma, were enrolled retrospectively.Results: Traffic accidents are the leading cause of trauma in the etiology of patients (55,6 % motor vehicle accidents, falls 37%, motorcycle accidents 7,4% ). 77.77% of the patients included in the study were males (n = 42), and most commonly between 31?40 age (n = 18, 33.3%). ASIA score at admission to hospital was frequently ASIA B. Thoracolumbar segments was the most common region of the spine that exposed to trauma . In 6 of 8 patients (75,0%) with cervical injury, in 8 of 11 patients (72,7%) with thoracic injury and 14 of 24 patients (58,3%) with lumbar injury had neurological improvements in ASIA scores.