Kemiğin dev hücreli tümörlerinde histopatolojik prognostik kriterlerin belirlenmesi ve doku mikroarrey blokları üzerinde immünhistokimyasal CD117, Ki 67, c-Myc VE p53 ekspresyonlarının prognozla ilişkisinin araştırılması
Histopathological and prognostic criteria in giant cell tumor of bone, and the relationship between the prognosis and immunohistochemical expression of CD117, Ki67, c-myc and p53 on tissue microarray blocks
- Tez No: 260387
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAL ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş: DHT tüm kemik tümörlerinin %4-5'ini, benign primer kemik tümörlerinin ise %20'sini oluşturmaktadır. En sık 2. ve 3. dekadda görülmektedir. Benign ancak lokal agresif seyreden DHT'ün histiyo-fibroblastik elementlerden köken aldığı ve multinükleer dev hücreler ile neoplastik stromal hücrelerden meydana geldiği düşünülmektedir. Benign olmasına karşın bu tümör tam olarak belirlenemeyen lokal agresif seyirli olma ve çok nadir olarak malign transformasyon gösterebilme özelliğine sahiptir. Histogenezi net olarak bilinmeyen DHT'ün lokal rekürrens veya metastaz potansiyelini öngörmekte kullanılabilecek güvenilir prognostik parametrelere ihtiyaç duyulmaktadır. Literatürde, prognostik kriterleri belirlemek üzere kısıtlı vaka serileri üzerinde yapılmış çok az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada klinik takipli 60 vakada (59 vakada primer tümör, 1 vaka AC metastazı) histopatolojik özellikler yanı sıra doku mikroarrey ve İHK yöntemleri kullanarak CD117, Ki67, c-Myc ve p53 ekspresyonları ve bunların prognozla ilişkileri araştırılmıştır.Materyal ve Metod: 2000-2008 yılları arasında, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda değerlendirilen 26 vaka ve 1996-2005 yılları arasında Erekul Patoloji Laboratuarında değerlendirilen 34 vakanın oluşturduğu toplam 60 vaka bu çalışmaya dahil edilmiştir. ?Beecher Instruments Microarrey? cihazı yardımıyla her vaka için 1mm çaplı 2 kor biyopsi alınmış ve toplam 2 adet TMA bloğu elde edilmiştir. TMA blokları içerisine pozitif ve negatif kontrol olabilecek diğer dokular da yerleştirilmiştir. TMA bloklarından 4 mikron kalınlığında kesitler alınmış, bu kesitlerden birer örnek H&E ile boyanmış, diğer kesitler üzerinde İHK incelemesi yapılmıştır. Ventana otomatik immünboyama cihazı ile CD117, Ki67, c-Myc ve p53 antikorları kullanılarak İHK incelemesi yapılmıştır.Bulgular: CD117, Ki67, c-myc ve p53 ekspresyonları ile tümör nüksü ya da diğer klinik parametreler arasında istatistiksel bir ilişki bulunamamıştır. Ancak c-myc reaktivitesinin, nüks oranı ile paralel bir artış gösterdiği saptanmıştır. P53, CD117 ve c-myc ekspresyonları arasında pozitif korelasyon bulunmuştur. Ki67 ile belirlenen proliferasyon indeksinin, p53 eksprese eden vakalarda yüksek oranda olduğu tesbit edilmiştir.Sonuçlar: Daha önce literatürde yapılan çok az sayıda çalışmada; Ki67 proliferasyon indeksi, p53, CD117 ve c-myc ekspresyonlarının kemiğin dev hücreli tümörlerinde tümörün biyolojik davranışı ve nüks varlığı ile ilişkili olduğuna dair sonuçlar bulunmaktadır. Aksine bu çalışmada p53, CD117 ve c-myc ekspresyonlarının birbiriyle ilişkili olduğu bulunmuş; ancak nüksü öngörmek açısından prediktif olmadıkları sonucuna varılmıştır. Nüks bilgisine ulaşılan ve nüks gösteren vaka sayısının az olması, sonuçlarımızın literatürdeki sonuçlarla uyumsuzluğunun bir başka nedeni olabilir. c-myc protein ekspresyonu ve nüks arasındaki pozitif uyum, nüks vaka sayısının daha fazla olduğu serilerde kromojenik in situ hibridizasyon gibi daha sensitif yöntemlerle c-Myc amplifikasyonunun araştırılması yolunda umut vaat etmektedir. Serimizde sınırlı sayıda metastatik vaka yer aldığından, primer ve metastatik tümörler arasında söz konusu immünmarkerların ekspresyon profili karşılaştırılamamıştır. Serimizde yer alan Ki67 indeksi yüksek olgularda p53 ekspresyonunun da buna paralel olarak arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The giant cell tumour of bone (GCT) is a locally aggressive intraosseous neoplasm of obscure biological behaviour. Although well defined in clinical, radiological and histological terms, detailed information on its biological development is still relatively unclear. The tumoral tissue consists of two cell types: neoplastic stromal cells and multinuclear giant cells. GCT usually behaves as a benign tumor, but has a significant tendency to recur locally and rarely may result in the development of lung metastases. Rarely, GCT may transform into a high-grade sarcoma. A few prognostic markers have been reported to predict the clinical outcome of GCT patients, so is needed to find the predictive parameters those can be implicated in its potential aggressiveness. In this study, we aimed to analyse the histopathological features and the expression patterns of CD117, p53, Ki67, c-myc of 60 cases of GCT, using tissue microarray and immunohistochemical methods. There was no statistically significant correlation between the expression of CD117, Ki67, c-myc and p53 with recurrence, as well as other clinical parameters. But, we determined a tendency of increase between c-myc reactivity and the recurrence. We also found a positive correlation between the reactivity of p53, CD117 and c-myc. We observed that the proliferation index determined by Ki67 immunostaining was high in p53 positive tumors.