Ratlarda deneysel omurilik travmasına dimetil sulfoksidin (dmso) topikal uygulanmasının tedavi değeri
- Tez No: 655858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TAŞKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Omurga ve omurilik yaralanmaları ilk tanımlandığından bu yana hep kötü prognozu ve çaresizliği çağrıştırmıştır. Yüzyılın başında mortalite ve morbidite oranı yüksekken son yıllarda gelişen bakım ve tedavi yöntemleri sayesinde bu oranda belirgin düşüş kaydedilmiştir. Fakat yine de neden olduğu morbidite hastaların yaşam kalitesini derinden etkilemektedir. Omurga yaralanması nöroşırurJı pratiğinde çok karşılaştığımız bir hastalık grubudur. Hastaların çoğu 15-35 yaşları arasındaki genç erkeklerdir. Servikal omurilik yaralanması olguların çoğunu oluşturmaktadır. Kazalar, ölüm nedeni olarak kalp hastalıkları, kanserler ve serebrovasküler hastalıkların arkasından gelmektedir. Ölümle sonuçlanan kazaların da %3'ü izole medulla spinalis yaralanmalarıdır (65). Bu kazaların sıklık sırasına göre nedenleri; trafik, düşme, spor yaralanmalarıdır. Ayrıca spinal kord yaralanması nedeniyle hastalarda kalıcı sakatlıklar oluşmakta ve bu hastaların bir kısmı ömür boyu tekerfekli sandalyeye mahkum kalmaktadır. Bu nedenle ülke ekonomisi, hastanın kendisi ve ailesi maddi ve manevi olarak olumsuz etkilenmektedir.Son yıllarda omurilik yaralanmalarında bazı ilaçların etkili olabileceği ileri sürülmüştür. Biz de bu düşünceden hareketle travma sonrası sekonder patolojik süreçleri engelleyici özelliklerini düşünerek“Dimethyl sulphoxide”i ratlarda topikal olarak kullandık ve ilacın etkinliğini, klinik gözlem ve histopatolojik olarak değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
Spinal and spinal cord injuries have always been associated with poor prognosis and despair since they were first described. While the mortality and morbidity rates were high at the beginning of the century, a significant decrease was recorded in this rate thanks to the care and treatment methods developed in recent years. However, the morbidity it causes deeply affects the patients' quality of life. Spinal injury is a group of diseases that we encounter frequently in neurosurgery practice. Most of the patients are young men between the ages of 15-35. Cervical spinal cord injury constitutes the majority of cases. Accidents come after heart diseases, cancers and cerebrovascular diseases as the cause of death. 3% of fatal accidents are isolated spinal cord injuries (65). The reasons of these accidents in order of frequency are; traffic, falls, sports injuries. In addition, patients develop permanent disabilities due to spinal cord injury and some of these patients are confined to a wheelchair for life. Therefore, the economy of the country, the patient himself and his family are negatively affected financially and morally. In recent years, it has been suggested that some drugs may be effective in spinal cord injuries. With this in mind, we used“Dimethyl sulphoxide”topically in rats, considering its preventive properties for post-traumatic secondary pathological processes, and evaluated the efficacy of the drug in clinical observation and histopathology.