Vernal keratokonjonktivitte %0.05 Siklosporin A tedavisinin klinik etkinliğinin ve gözyaşı sitokinleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The efficacy of topical 0.05% cyclosporine A treatment in vernal keratoconjunctivitis: Its effect on clinical signs and symptoms and tear cytokine levels
  1. Tez No: 260411
  2. Yazar: MERİH ORAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU TOKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada vernal keratokonjonktivitte (VKK) topikal %0.05 siklosporin A tedavisinin hastalığın klinik bulguları ve şikayetleri üzerine etkinliğinin ve gözyaşı sitokinleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya aktif VKK'i olan 21 hasta dahil edildi. Hastalara topikal % 0.05 siklosporin A göz damlası ile tedaviye başlandı. Tedaviden önce ve tedavinin 1. ve 3. aylarında hastaların şikayetleri ve klinik bulguları puanlandırıldı. Tedaviden önce ve tedavinin 3. ayında gözyaşı ve serum örnekleri toplandı. `Multiplex bead analysis' yöntemi ile gözyaşı ve serumda IL-2, IL-2ra, IL-3, IL-4, IL-5, IL-6, IL-9, IL-13, IL-17, eotaksin, TNF- ? ve INF- ? düzeyleri ölçüldü.Bulgular: Topikal %0.05 siklosporin A tedavisinin 1. ve 3.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the efficacy of topical 0.05% cyclosporine A on clinical signs and symptoms of vernal keratoconjunctivitis (VKC) and also to examine its effect on tear cytokine levels.Materials and Methods: Twenty-one patients with active VKC were included in the study. All were treated with topical 0.05% cyclosporine eye drops. Symptoms and signs were scored on the day of enrolment and at the end of month 1 and 3. Tear and serum samples were collected before and on the third month of treatment.