Akciğer rezeksiyonu amacıyla yapılan torakotomi sonrası oral alım zamanının postoperatif solunum sistemi komplikasyonlarına etkisi: Prospektif randomize klinik çalışma
Effect of oral feeding timing on postoperative pulmonary complications after thoracotomy operations for lung resection: A prospective randomized clinical trial
- Tez No: 260410
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Postoperatif pulmoner komplikasyonlar, genel anestezi altında yapılan ameliyatlardan sonra en sık görülen komplikasyon olup mortalite ve morbiditenin en önemli belirleyicisidir. Özellikle göğüs cerrahisi ameliyatlarından sonra çok sık karşılaşılmaktadır ve etyolojisinde aspirasyon en geniş yeri tutmaktadır. Akciğer rezeksiyonu sonrası erken veya geç oral alım ile aspirasyon ihtimalinin değişebileceği, dolayısı ile görülen postoperatif pulmoner komplikasyonlar (pnömoni, atelektazi ve akut solunum yetmezliği gelişimi) arasında korelasyonunu araştırmayı planladık.Ocak 2007 - Temmuz 2009 arası elektif torakotomi ile benign veya malign bir endikasyon nedeniyle akciğer rezeksiyonu yapılmış hastalar, oral başlangıç saatlerine göre üç gruba randomize edilerek prospektif çalışmaya alındı. Grup I'e postoperatif 6.saat, grup II'ye 24.saat ve grup III'e intestinal gaz çıkışı olduğu zaman oral alım başlandı. Görülen pulmoner komplikasyonların gruplar arası farklılığı incelendi. 107 hastanın toplam 20'sinde (%18,7) pulmoner komplikasyon gözlendi: Grup I'de 4 (%11,1), Grup II ve III'de sırasıyla 8 (%22,2) ve 8 (%22,9) hasta. Ortaya çıkan pulmoner komplikasyonlar yönünden gruplar arasında anlamlı fark bulunmamasına rağmen (p=0,358) grup III'de post-operatif deliryum (median=47 saat; 27-85.saat) artmıştır (p=0.050). Grup 1'de hiç görülmezken grup II'de 2 (%5,6), grup III'de ise 5 (%14,3) hastada ortaya çıkmıştır. Geç oral alım başlanan hastalarda delirium ve buna bağlı pulmoner komplikasyonlar gelişme riski anlamlı artmıştır. (OR=14.2). Hastaların yaş, cinsiyet, sigara ve alkol kullanımı, hipertansiyon, diyabet, kardiyak hastalık veya KOAH varlığı gibi komorbiditeler yönünden, yapılan operasyon tipi ve kullanılan postoperatif analjezi metodu dağılımlarını açısından gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığı ve homojen hasta demografik özellikleri içerdikleri gözlendi.Geç oral alım başlanan hastalarda deliryum, bunun sonucunda da pulmoner komplikasyon gelişme riskinin arttığı görüldü. Ameliyat sonrasında mümkün olan en kısa sürede oral alımın başlatılması ile hastaların mental ve fiziksel durumlarının daha çabuk düzelip postoperatif pulmoner komplikasyon insidansının azaltılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Correlation of postoperative pulmonary complication (PPC) incidence (pneumonia, atelectasis or acute respiratory insufficiency) and oral intake initiating time after pulmonary resection was examined.Patients undergoing elective thoracotomy between January 2007 and July 2009 for lung resection, both benign and malignant pathologies were included in the study. Patients were randomized into 3 groups according to oral intake starting time and are compared by PPC incidence. Oral feeding schedule was organized as 6th hour, 24th hour, and presence of flatus. By means of age, sex, smoking and etilism history, hypertension, diabetes, cardiac comorbidities or COPD, operation type and postoperative analgetics admission method; groups were found to be homogenic and there was no significant difference in between. 20 out of 107 (18,7%) patients developed PPC; 4 (11,1%) in group 1, 8 (22,2%) in group 2 and 8 (22,9%) in group 3. There was no significant difference of pulmonary and cardiac complications between the groups, with p=0,358 and p=0,175; respectively. Postoperative psychiatric complications showed statistically significant increase in the 3rd ?latest fed- group (p=0,05): None in group I, 2 (5,6%) in group II and 5 (14,3%) in group III. This complication is found to be directly correlated with increased risk of PPC development (OR=14,2). It has been shown that psychiatric complications occur more frequently in the delayed-fed group. It is concluded that early postoperative feeding enables rapid recovery of patient?s mental and physical condition, thus may reduce the PPC incidence.