Katarakt cerrahisinde Deksmedetomidin ve Remifentanilin intraoperatif sedasyonda karşılaştırılması
Dexmedetomidine and Remifentanil use for intraoperative sedation during cataract surgery
  1. Tez No: 260421
  2. Yazar: CEM KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN ÖRNEK ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Rejyonel anestezi sırasında sedasyonun amacı hastanın cerrahi işlemi minimal anksiyete, minimal rahatsızlık ve maksimum güvenlik ile tolere etmesini sağlamaktır. Sedatif ilaçların intravenöz uygulanması, hastanın bilinç kaybı olmaksızın yeterli sedasyonunu sağlamak için doz titrasyonuna izin verir.Deksmedetomidin , ?2-Adrenerjik reseptör (adrenoseptör) agonistidir. Sedatif, analjezik, perioperatif sempatolitik ve azalmış anestezik ihtiyacı ile birlikte kardiyovasküler stabilize edici etkileri vardır. Remifentanil kısa etkili , kanda ve dokularda plazma esterazları ile yıkıma uğrayan , böylece metabolitlerinin vücutta birikmesine bağlı yan etkileri gözlenmeyen bir ? opioid agonistidir.Bu çalışmanın amacı katarakt cerrahisi yapılacak günübirlik cerrahi hastalarında deksmedetomidin ve remifentanil infüzyonu ile yapılan sedasyonun perioperatif dönemde solunum depresyonu, BİS monitörizasyonu ile sedasyon düzeyi, cerrah ve hasta memnuniyeti, postoperatif dönemde ise ağrı ve bulantı- kusma açısından karşılaştırmaktır.Günümüzde oftalmik cerrahi prosedürlerde hastanın immobilizasyonu, temiz cerrahi saha, düşük- orta intraoküler basınç, kardiyovasküler stabilizasyon, hasta ile cerrahi ekip arasındaki kooperasyon iyi olması için rejyonel anestezi uygulanır. Retrobulber blok, akinezi ve analjezi oluşturup tek başına katarakt cerrahisi uygulamasına imkan verebilmektedir. Sedasyon ise düşük intraoküler basınç ve enjeksiyon ağrısı, anksiyete ve lokal anestezik enjeksiyonuna bağlı hipertansif yanıtın önlenmesine, hasta konforunun sağlanmasına olanak tanımaktadır. Bu nedenle katarakt cerrahisi sadece topikal anestezi yada rejyonel anestezi altında; derin sedasyon ve lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılması tercih edilmektedir.Anestezik ilaçların doz uygulaması yaş, cinsiyet, psikolojik durum, bazı patofizyolojik faktörler değiştirir. Bu nedenle dikkatli uygulama, güvenli ve etkili cerrahi anestezi sağlar. BİS monitörizasyonu özellikle yaşlı hasta grubunda sedasyon takibinde güvenilir bir parametredir.Biz bu çalışmada dexmedetomidin ve remifentanil uygulayarak gerekli sedasyon düzeyleri elde ettik. Her iki grupta da benzer BİS değerlerine ulaştık. Remifentanil uygulamasının solunum depresyonu ve desatürasyona sebep olduğunu, dexmedetomidin grubunda ise solunum depresyonu olmaksızın gerekli sedasyon düzeylerine ulaşıldığını tesbit ettik.Sonuç olarak, deksmedetomidin uygulaması gerekli sedasyonu sağlarken, sistemik etkilerinin az olması ve solunum depresyonu yapmaması gibi özellikleri sayesinde katarakt cerrahisinde güvenle kullanılabileceğini kanısındayız.
Özet (Çeviri)
The aim of sedation during regional anesthesia is to maintain that the patient can tolarete the surgical procedure with minimal anxiety, minimal problems and maximum safety. The intravenöz application of sedative drugs enables the titration of the dosage to make adequate sedation without loss of consciousness.Dexmedetomidine is an ?2-adrenergic reseptor(adrenoreseptor) agonistic agent. It has sedative, analgesic, perioperative sempatolitic and cardiovascular stabilizing effects with decreased anasthetic demand. Remifentanil is a short acting ? opioid agonist which is metabolised by plasma esterases in blood and tissues which has no side effects due to accumulation of metabolites in body.The aim of this study is to compare dexmedetomidine and remifentanil sedation for cataract surgery in outpatient group of patients with respect to perioperative respiratory depression, sedation by BIS monitorization, surgeon and patient satisfaction and also for postoperative pain, nausea and vomiting.Nowadays regional anesthesia is applied in ophtalmic surgical procedures for patient?s immobilization, clean surgical area, low-moderate intraocular pressure, cardiovascular stabilization and for good cooperation between patient and surgeons. Although akinesia and analgesia is maintained by regional block, lower intraocular pressure and injection pain, anxiety and prevention of hypertensive response due to local anestesic injection were maintained by proper sedation. Therefore during cataract surgery not only topical anesthesia but also deep sedation and local or general anesthesia is preferred.The dosage of anesthetic drugs varies by age, gender, pscycholgical state, and by some pathophysological factors. So optimum surgical anesthesia should be maintained by careful application. BİS monitorization is an efficient parameter for evolution of sedation especially in older patients.In this study, proper sedation levels were maintained by dexmedetomidine and remifentanil. In both groups similar BİS values were obtained. In our study remifentanil infusion results in respiratory depression and desaturation whereas dexmedetomidine infusion maintains efficient sedation without respiratory depression.As a conclusion, dexmedetomidine infusion for sedation in cataract surgery results in adequate sedation and also has advantages of making no respiratory depression and having lower systemic side effects.