Perinatal asfiksili yenidoğanlarda serum Brain Natriüretik peptid düzeyi
The level of serum Brain Natriüretic peptid the newborn infants who have perinatal asphixia
- Tez No: 260420
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ CEVİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Perinatal asfiksi, yenidoğan döneminde sık karşılaşılan önemli bir problemdir. Perinatal asfikside kardiyak tutulum önemli mortalite nedenidir. Bu hastalarda kardiyak etkilenmeyi değerlendirmek üzere klinik, elektrokardiyografik, ekokardiyografik ve biyokimyasal parametrelerden yararlanılmaktadır. Bu çalışmada, perinatal asfiksili yenidoğanlarda plazma BNP düzeylerinin kardiyak etkilenmeyi belirlemedeki değerinin incelenmesi amaçlanmıştır.Ocak 2009-Haziran 2010 tarihleri arasında perinatal asfiksiye maruz kalmış ve HİE tanısı almış olan, 20 term veya prematüre yenidoğan çalışmaya alındı. Kontrol grubuna doğumdan sonra hiçbir yakınması olmayan 20 term veya prematüre yenidoğan dahil edildi. İki grup doğum şekli, gestasyon yaşı, postnatal yaş ve doğum ağırlığı açısından karşılaştırılabilir özelliklerde idi. Tüm yenidoğanların ilk 24 saat içinde detaylı fizik muayeneleri yapılıp kan numuneleri alındı. Tüm bebeklere 24 saat içinde 12 derivasyonlu elektrokardiyografi çekildi ve ekokardiyografi yapıldı ve serum kTnI, KKMB ve plazma BNP düzeyleri saptandı. Hastalarda HİE evreleri belirlendi ve hastalar arteryel pH
Özet (Çeviri)
Perinatal asphixia is an important problem in the neonatal period, and cardiyak involvement is one of the important reason of mortality. In these patients clinical, electrocardiographic, echocardiographic and some biochemical parameters are used in evaluation of cardiac involvement. In present study the value of plasma BNP levels in in diagnosis of cardiac involvement in newborn infants with perinatal asphyxia.Twenty newborn infants with perinatal asphyxia and HIE, and 20 comparable normal infants formed the study and control groups, respectively. Two groups were comparable in terms of delivery type, gestational age, postnatal age and birth weight. All patients and control cases were evaluated in the first 24 postnatal hours. Twelve-lead electrocardiography was obtained and echocardiographic evaluation was performed in all infants. Also serum cardiac troponin I, KKMB and plasma BNP levels were measured. Patients with an arterial pH level of