Çocuklarda düşük ve yüksek akımlı desfluran kullanılarak uygulanan anestezi yöntemlerinin karşılaştırılması
A comparison of the process of low and high flow desflurane anesthesia in children
- Tez No: 260422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SARICAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Düşük akımlı anestezi, maliyetin düşürülmesi, çevre kirliliğinin önlenmesi ve ısı kaybının minimale indirilmesi gibi avantajları sebebiyle modern anestezi cihazlarıyla güvenli bir şekilde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmadaki amacımız çocuklarda desfluran ile düşük ve yüksek akımlı anestezi yöntemlerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışma prospektif, randomize, çift kör olarak planlandı ve ASA I-II, 5-15 yaş arası en az 2 saat en fazla 4 saat sürecek alt ve üst ekstremite cerrahisi geçirecek 40 çocuk dahil edildi. Randomize olarak belirlenen hastalara desfluranla düşük (Düşük akım grubu, n=20) ve yüksek akım (Yüksek akım grubu, n=20) anestezi tekniği uygulandı. Düşük akım grubuna anestezinin başlangıcında; 4 L/ dk N2O, 2 L / dk O2 ve %4-6 desfluran kombinasyonu 10 dk süreyle verildi. Sonrasında; %50 O2 + %50 N2O + %4-6 desfluran, 1 MAK olacak şekilde taze gaz akımı 1L / dk şeklinde ayarlanarak verildi. Yüksek akım grubuna anestezinin başlangıcıyla birlikte; 2 L/ dk N2O, 2 L / dk O2 ve %4-6 desfluran kombinasyonu, operasyon boyunca aynı konsantrasyonda verildi. Düşük ve yüksek akım grubunun her ikisinde de anestezi derinliğini, inspirasyon ve ekspirasyon gaz karışımındaki desfluran ve N2O konsantrasyonu ölçümleriyle birlikte noninvaziv sistolik ve diyastolik kan basınçları, kalp atım hızı takibi, BİS, MAK ölçümleri ile değerlendirildi. Hasta güvenliği açısından inspirasyon ve ekspirasyon O2 ve CO2 monitorizasyonu yapıldı. Ekstübasyon döneminde hemodinamik parametreler ve derlenme parametreleri kaydedildi. Anestezi süresince, ekstübasyon döneminde ve postoperatif 24.saatte arteriyel kan gazı örneklemesi yapıldı. Çalışmamızda, kullanılan ortalama desfluran miktarı yüksek akım grubunda 235±97 ml iken, düşük akım grubunda 106±26 ml olarak ölçüldü. Düşük akım gubunda kullanılan desfluran miktarının anlamlı derecede düşük olduğu ve bunun da maliyeti önemli ölçüde düşürdüğü saptandı. Yine gruplar arasında inspire ve ekspire edilen O2, N20, Desfluran konsantrasyonları ile MAK ortalamaları arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmasına rağmen normal sınırlarda olduğu ve klinik olarak gruplar arasında bir fark oluşturmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Low flow anesthesia has been become increasingly common by using modern anesthesia devices, because of some advantages of technique such as low cost, prevention of air pollution, and minimize the loss of heat. In our study, we aimed to compare low flow anesthesia with high flow anesthesia processes in children In this prospective and randomized study, 40 ASA I-II patients aged 5-15 years which were operated for lower extremity and operation times were at least two hours and at most four hours were included in this study. As anesthesia technique, both low flow and high dose desflurane were given to the patients, which were randomized (low dose group, n= 20) (high dose group, n=20). In the onset of anesthesia, combination of %4-6 desflurane, 4 L/min. N2O and 2 L/min. O2 were given to low dose group throughout 10 minutes. Afterwards, 50 %O2, 50 %N2O, 4-6 %desflurane were given as a one MAC. Combination of %4-6 desflurane, 2 L/min. N2O and 2 L/min. O2 were given to high flow group in the same concentration throughout the operation. In both groups, depth of anesthesia, concentration of N2O and desflurane levels in expiration and inspiration period, noninvasive systolic and diastolic pressure, heart rate, BIS, and MAC were measured and assessed. In expiration and inspiration, O2 and CO2 levels were monitorized for patients? safety. In expiration period, Hemodynamic parameters and selected parameters were recorded. During the anesthesia period, extubation period, and 24 hours after the surgery arterial blood gases samples were taken. In our study, average of desflurane amount was measured as 235±97 mL. in high flow group, while 106±26 mL. in low flow group. An amount of desflurane used for operation in low flow group was significantly lower than the other group. It was found that the cost was reduced when low flow desflurane was given to the patients. Although there was no statistically significant difference between two groups in terms of inspired and expired O2, CO2, desflurane concentrations, and average MAC levels, all of the parameters were in normal range and there was clinically no difference in both groups.