Deneysel modelde ani karın içi basınç artışı ve dekompresyon sonrası oktreotid'in etkisi
The effect of octreotide after the sudden increase intra-abdominal pressure and decompression in the experimental model
- Tez No: 704130
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILDIRIM, PROF. DR. FUAT İPEKÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Akut karın içi basınç (KİB) artışı abdominal kompartman sendromuna (AKS) yol açabilir. İskemi/Re-perfüzyon(İ/R) hasarı AKS patogenezinde önemli bir role sahiptir. AKS'da tedavinin temel amacı re-perfüzyon hasarına rağmen KİB'ın acilen düşürülmesidir. Bu çalışmanın amacı, akut abdominal hipertansiyonun dekompresyonunda oktreotid'in reperfüzyon hasarını ve bakteriyel translokasyonu azaltıp azaltmayacağını belirlemektir. Bu amaçla sıçanlara ketamin anestezisi altında, perkutan intraperitoneal kateter yerleştirilerek manometre sistemine bağlandı. Ratlar aşağıdaki gruplara ayrıldı.KİB 1 saat boyunca iskemi (İ) grubunda 20 mmHg düzeyinde tutuldu. İ/R grubunda 1 saatlik bu basıncı+ dekompresyon +1 saat re-perfüzyon İ/R grubu+ 100 mikrogram/kg oktreotid+dekompresyon İ/R grubuna oktreotid uygulanması ile serum karaciğer enzimleri düzeylerindeki yükselme olmamış ve bakteriyel translokasyon daha az olmuştur. Sonuç olarak oktreotid AKS de I/R grubunda etkili bulunmuştur. Daha ileri çalışmaların oktreotidin KİB ve AKS da daha kesin etkilerini göstereceğine inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
Acute intra-abdominal hypertension(IAH) may lead to abdominal compartment syndrome (ACS). Ischaemia/reperfusion (I/R) injury plays an important role on ACS. The aim of the management of ACS is to lower pressure despite reperfusion. The study was performed to investigate whether octreotide improves the reperfusion injury and bacterial translocation in a rat model. We analyzed liver blood enzymes, bacterial samples in vena porta, and bacteria in the intestinal lymph nodes. Under ketamine anesthesia, a percutaneous catheter was inserted intraperitoneally. The catheter was connected to a manometer. Groups were divided as follows: İschaemia groups: IA pressure was kept at 20 mmHg for 1h. I/R group: 1 hour pressure +decompression+ 1 hour reperfusion. I/R +octreotide:1 hour pressure+ octreotide 100 microg/kg i.p.+ decompression. In results liver enzymes levels were not elevated and also bacterial transformation was not found in the I/R +octreotide group. In conclusion, we found that octreotide is an effective drug to prevent I/R injury at the ACS. We believe that further investigations will show more definite effects of octreotide at the IAH and ACS.