Antibakteriyel gümüş kaplı titanyum implantların kontamine tavşan diz modelinde in-vivo analizi
İn-vivo analysis of antibacterial silver coated titanium implants in a contaminated rabbit knee model
- Tez No: 260452
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KEÇİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada gümüş kaplı titanyum implantların kontamine cerrahi alanlarda konvansiyonel titanyum implantlara göre daha yüksek antibakteriyel etkinlik gösterebileceği hipotez edildi. Bu hipotezi test etmek için tavşanlarda deneysel çalışma planlandı. Deneyde 12 adet Yeni Zellanda Albino tavşanı kullanıldı. Hayvanların sağ dizleri kontrol grubu, sol dizleri deney grubu olarak tayin edildi. Kontrol grubundaki diz eklemlerinde titanyum implantlar, deney grubundaki diz eklemlerinde sol-gel antibakteriyel gümüş kaplı titanyum implantlar ile prostetik total eklem replasmanı yapıldı. İmplantasyonu takiben deney ve kontrol gruplarındaki implantlar 2x103 cfu S.aureus ve 2x107 cfu P.Aeruginosa içeren standart bakteriyel süspansiyonlar ile kontamine edildi. Denekler işlem sonrasında genel durum, vücut ağırlığı, vücut ısısı ve enfeksiyonun klinik bulguları yönünden gözlemlendi. Klinik enfeksiyon saptanır saptanmaz bilateral örnekleme yapılarak örnekler mikrobiyolojik incelemeye gönderildi. Klinik enfeksiyonun gözlenmediği deneklerde 12 haftalık izlem süresinin sonunda her iki diz eklemindeki implantların birer parçası kültüre gönderildi. Çalışmada elde edilen bulgulara göre deney grubundaki enfeksiyon oranı %75 olarak hesapladı ve tüm bu enfeksiyonlar subklinik vasıfta idi. Gruplar arasında genel enfeksiyon oranları, subklinik enfeksiyon oranları ve S.Aureus enfeksiyon oranları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Deney grubunda P.Aeruginosa enfeksiyon oranı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde düşüktür. Bu çalışmada elde edilen bulgular ile sol-gel gümüş kaplı titanyum implantların, kontamine cerrahi alanlarda klinik kullanım için yeterli antibakteriyel etkinliğe sahip olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it is hypothetised that sol-gel silver coated titanium implants may show better antibacterial activity than standart titanium implants in contaminated surgical fields. In order to test this hypothesis an in-vivo experiment model was developed in New Zelland Albino rabbits. 12 animals were used in the experiment. Right knees of the animals were determined as the control group and left knees were determined as the experiment group. Knee joints in the control group were replaced with custom made titanium total knee implants. In the experiment group knee joints were replaced with antibacterial sol-gel silver coated titanium implants. Both groups were inoculated with bacterial suspensions containing 2x103 cfu S.aureus and 2x107 cfu P.Aeruginosa after implantation. Animals were observed for general condition, body temperature, weight and clinical signs of implant infection for 12 weeks. Clinical signs of infection were further evaluated with microbiologic tests. Central pins of the implants were bilaterally sampled in the remaining animals for definitive cultures at the end of 12 weeks. İnfection rate in the experiment group was 75% and all was subclinical. No statistically significant difference was found between groups in terms of general infection rate, S.Aureus infection rate and subclinical infection rate. However experiment group suffered less from P.aeruginosa infection which was statistically significant. With regard to findings obtained in this study it is concluded that sol-gel silver coated titanium implants do not possess adequate antibacterial activity to validate their use in the contaminated clinical setting