Subklinik hipotiroidisi olan hastalarda L-tiroksin tedavisi öncesi ve sonrası serum hs-CRP ve resistin düzeyleri
Serum hs-CRP and resistin levels in patients with subclinical hypothyroidism before and after L-thyroxine treatment.
- Tez No: 260453
- Danışmanlar: PROF. DR. MİYASE BAYRAKTAR
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Subklinik hipotiroidi (SH) normal düzeylerdeki tiroit hormonları ile birlikte hafif artmış tiroit uyarıcı hormon [thyroid stimulating hormon, (TSH)] düzeylerinin varlığında ortaya çıkan hafif-orta şiddetteki tiroit disfonksiyonu olarak tanımlanır. Resistin adipoz dokudan salgılanan insulin direnci ve/veya inflamasyonla ilişkili olduğu bildirilen yeni adipokinlerden biridir. High-sensitif (yüksek hassasiyette) C-reaktif protein (hs-CRP) düzeyleri güvenilir bir inflamasyon belirtecidir. SH'de resistin ve hs-CRP düzeyleri ile ilgili yapılan çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmada SH olan kadın hastalarda resistin ve hs-CRP düzeylerinin belirlenmesi ve L-tiroksin (LT4) tedavisinin bu parametreler üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi planlanmıştır.36 kadın hasta ve 27 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edilmiş tüm hastalar 6 ay boyunca LT4 tedavisi almışlar ve ötiroit hale gelen 34 hasta tekrar değerlendirilmiştir. Resistin ve hs-CRP dondurulmuş kan örneklerinden çalışılmıştır.Başlangıçta SH'si olan hastalarla kontrol grubuna göre TSH yüksek ve sT4 düşük bulunmuştur. İstirahat Enerji harcaması (İEH) ve İEH/yağsız vücut kitlesi (YVK) kontrol grubuna göre SH olan grupta daha düşük olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Subclinical hypothyroidism (SH) is an endocrine disorder defined by increased thyrotropin (TSH) levels associated with normal free thyroxine (fT4) and free triiodothyronine (fT3). Resistin is secreted from the adipose tissue and is reported to be associated with insulin resistance and/or inflammation. High-sensitive CRP (hs-CRP) is a reliable marker of inflammation. Data related to levels of resistin and hs-CRP in SH is limited. We aimed to determine the levels of resistin and hs-CRP in women with SH and potential effects of L-thyroxine therapy on those levels. 36 women with SH and 27 healthy controls were included. All patients received L-thyroxine for 6 months and 34 of them were reevaluated. Resistin and hs-CRP levels were studied from frozen samples after the completion of the study.TSH was high and fT4 was lower compared to control group in patients with SH whereas resting energy expenditure (REE) and REE/fat free mass (FFM) were both higher in control group.