Gümüş anot uygulaması ve gümüş kaplı anti bakteriyel vertebra implantları
Silver anode application and silver coated antibacterial vertebral implants
  1. Tez No: 266838
  2. Yazar: KUTSAL DEVRİM SEÇİNTİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ATTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Posterior lomber stabilizasyon endikasyonu olan, ASA I-II ve 25-80 yaş arasındaki 50 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların pek çoğu, implant bağımlı enfeksiyon gelişimi açısından yüksek risk grubundan seçildi. Gümüşün bazal seviyesini belirlemek için tüm hastalardan operasyon öncesi dönemde 5 cc kan ve 5 cc idrar örneği alındı. Gelişmesi muhtemel enfeksiyonun takibi ve tespiti amacı ile eritrosit sedimentasyon hızı (ESR) ve CRP örnekleri alınarak laboratuara gönderildi. Titanyum alaşımdan yapılan ve üzeri sol-gel yöntemi ile nanopartiküler gümüş iyonu ile kaplanan ?transpediküler vida ? rod sistemi? kullanılarak gereken stabilizasyon operasyonu gerçekleştirildi. Her hastadan post op 10. gün, post op 1. ay, post op 3. ay, post op 6. ay ve post op 12. ayda kan ve idrarda gümüş konsantrasyonu tayini için 5 cc kan ve 5 cc idrar alınarak laboratuara gönderildi. Ayrıca her hastadan kan ve idrarda gümüş tayini için örnek alınan tarihlerde, tam kan sayımı, kan biyokimyası, ESR ve CRP bakıldı. Hastaların serum ve idrar örneklerinin atomik absorbsiyon spektrofotometresinde gümüş konsantrasyonları belirlendi. Çalışılan tüm numunelerde gümüş miktarı 0,005 absorbans'da < 0,125 mikrogram/L olarak belirlendi. Operasyon öncesi alınan örneklerle operasyondan sonraki dönemlerde alınan örnekler arasında fark saptanmadı. Ölçülen tüm değerler, 5 mikrogram/L'nin altında olduğu için güvenli kabul edildi. Tüm hastalarda, post op ilk 3 ay süren ve operasyona sekonder olduğu bilinen reaktif trombosit yüksekliği ve bazı hastalarda ilk ay sonunda normale dönen ılımlı beyaz küre yüksekliği saptandı. Çalışmaya dahil edilen hiçbir hastada, operasyon öncesi döneme kıyasla böbrek ve karaciğer fonksiyonlarında bozulma olmadı. ESR ve CRP değerlerinde ise beklenildiği üzere post op dönemde ani artış oldu ancak ilk 1 aylık sürede tüm hastalarda bu değeler normale döndü. Çalışmaya dahil edilen hiçbir hastada klinik ve laboratuar olarak enfeksiyon bulgusuna rastlanılmadı. Tüm hastalar ortalama 5 gün içerisinde taburcu edildi. Retrospektif olarak son 5 yılın ortalaması alındığında lomber stabilizasyon operasyonlarında kliniğimize ait enfeksiyon oranımız % 3 olarak belirlendi. Bu yeni uygulama ile bu oran % 0'a düşürüldü.
Özet (Çeviri)
Fifty patiensts who have endication of posterior lomber stabilization, ASA grade I-II and ages ranged 25 to 80 were accepted for the current study. Most of the patienst were in high risk of infection. For the purpose of detecting basal silver levels both in blood and in urine, 5 cc blood and 5 cc urine were taken from all patiens preoperatively. For the purpose of detecting and followin of any infectious process, blood samples for ESR and CRP was taken from all paitents preoperatively. Stabilization operations were done by the use of nanoparticular silver ion coated transpdicular screw-rod systems which were coated by sol-gel methode. Five ml of both blood and urine samples were taken from all patients for detecting the any high levels of silver in urine and blood posoperative 10th day, 1sth month, 3.th mont, 6.th month and 12.th month. On the other hand, at the dates of urine and blood samples were taken for silver level detecting, additional blood samples were taken for biochemistry, whole blood count, ESR and CRP for the purpose of detecting any alteration in bone marrow functions, liver and kidney functions and detecting any infectious process. Silver levels were evaluated in all blood and urine samples by the use of atomic absorbtion spectrophotometer. Silver levels were lover than 0.125 microgram/L, at 0.005 absorband in all samples. No difference were detected in samples between both preoperatively and 1 yera later taken. Results were counted as safe, because the result were lover than 5 microgram/L. Reactive high levels of platelet count were detected first 3 months and white blood levels for 1 month. No alteration in liver, kidney and bone marrow functions were detected in any of the patiens. CRP and ESR were found elevated post operatively as expected but all results turned in to normal ranges after 1 month. No infection signs were developed neither clinicaly nor laboratory. Patient were discharged after 5th days of operation. Post operative Infection irates of our clinic were eveluated retrospectively and found to be 3 % for the last 5 years, after lomber stabilization procedures. With the use of this new system, the same rate was decreased to 0 %.