Astımlı olgularda ekshale nitrik oksit ölçümünün önemi ve ölçümü etkileyen faktörler
The importance of exhaled nitric oxide in asthma and its correlation with host and environmental factors
- Tez No: 260475
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MELTEM TOR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Göğüs Hastalıkları, Allergy and Immunology, Chest Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Astımlı hastalarda ekshale havada fraksiyone nitrik oksit (FeNO) arttığı gösterilmiş ve basit ve invaziv olmayan yöntemle FeNO ölçümünün, hava yolu inflamasyonunun bir göstergesi olarak antiinflamatuar tedavinin etkinliğinin ve hastalık kontrolünün değerlendirilmesinde kullanılabileceği gösterilmiştir Ancak FeNO ölçümü cinsiyet, atopi gibi kişiye ait faktörler, diyet, fizyolojik şartlar, çevresel faktörler, ölçüm yöntemi gibi pek çok faktörden etkilenmektedir. Bu çalışmada astımlı hastalarda FeNO düzeylerinin hastalık kontrolü ile olan ilişkisini, kişisel ve çevresel faktörlerin FeNO ölçümüne olan etkilerini araştırmayı amaçladık. Bu amaçla astım tanısı almış olan 40 hasta ve 20 sağlıklı kişi çalışmaya alındı. Olguların hava kirliliği değerlerinin düşük ve yüksek olduğu tarihlerde (T1:Haziran-Eylül ve T3: Kasım-Ocak) FeNO, serum ECP, total IgE, periferik kan eozinofil ölçümü, spirometrik ölçümleri yapıldı ve hasta grubuna ayrıca Astım Kontrol Anketi (AKT) uygulandı ve ilk ölçümden sonra iki hafta boyunca zirve ekspiratuar akım hızı (PEF) kayıtları alınarak iki haftanın sonunda (T2) aynı ölçümler tekrarlandı. Astımlı olgularda FeNO kişisel faktörlerden ve hava kirliliğinden etkilenmemişti, fakat sağlıklı kişilerde hava kirliliğine maruziyet FeNO'yu arttırmaktaydı. Sigara içen kontrol ve astım grubunda içmeyenlere ve bırakanlara göre FeNO daha düşük bulundu. Atopisi olanlarda nonatopiklere göre FeNO değerleri anlamlı yüksek bulundu (p=0.022). Başlangıç eozinofil değerleri ile FeNO değerleri arasında da anlamlı ilişki saptandı (p=0.008). Kontrol altında olan (AKT?20) astım olgularında FeNO düzeyleri düşük saptanmasına rağmen AKT ve FeNO düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı Bununla birlikte FeNO'in
Özet (Çeviri)
Measurement of exhaled nitric oxide (FeNO) levels provides a simple, reproducible, and noninvasive test which may reflect airway inflammation and disease control in asthma. FeNO measurement is influenced by many host factors like atopy, sex, diet, and environmental factors like ambient conditions, measurement technique. In this study, we aimed to assess the correlation between FeNO levels and disease control, host and environmental factors in asthma. We enrolled 40 asthmatics and 20 controls and measured FeNO, serum ECP, total IgE, blood eosinophilia and performed spirometry both on a less polluted summer day (T1) and 14 days later (T2) ( asthmatics only) and on a polluted winter day (T3). Peak Expiratory Flow (PEF) variability was calculated for asthmatics between T1 and T2. We also assessed disease control in asthmatics with Asthma Control Test (ACT) at both time-points and ACT?20 were accepted as controlled asthma, and ACT