Tip 2 diyabetli bireylerin çocuklarında kan CRP, TNF alfa, interlökin 6 ve rezistin düzeylerinin insülin direnci ile ilişkisi
Relation of blood CRP, TNF alpha, interleukin 6 and resistin levels with insulin resistance in the children of the individuals with type 2 diabetes
- Tez No: 260476
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ETEM PİŞKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İnsülin direnci zemininde gelişen tip 2 diyabet son derece ciddi ve ilerleyici bir hastalık olup komplikasyonlarıyla hem birey hem de toplum için büyük bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsülin direnci sendromunun düşük dereceli sistemik bir inflamatuar süreç olduğuna dair ipuçları bulunmakta, akut faz proteinlerinden C reaktif proteinin (CRP) ve bu proteinlerin sentezinde rolü olan interlökin 6 (IL-6) ve tümör nekrozis faktör alfa (TNF-?) gibi sitokinlerin inflamatuar süreçte rolü olduğu bilinmektedir. Son yıllarda, rezistin adlı yeni tanımlanan bir hormonun da hepatik ve iskelet kası glikoz metabolizmasında, insülinin bu dokulardaki etkisini zayıflatan fizyolojik bir rolü olduğu kanıtlanmıştır. Çalışmamızda tip 2 diyabetli bireylerin çocuklarında insülin direnci ve düşük düzeyli inflamasyon durumunun araştırılması ile diyabete eğilimin ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmada yer alan 118 çocuk 4 grup altında incelendi; grup 1'de anne ve babası sağlıklı olan normal kilolu 28 çocuk; grup 2'de anne ve babası sağlıklı olan obez 28 çocuk; grup 3'te anne veya babasında tip 2 diyabet olan normal kilolu 28 çocuk; grup 4'te anne veya babasında tip 2 diyabet olan obez 34 çocuk yer aldı. Olguların yaşları 6,4 ile 17,6 arasında değişmekteydi. Anne veya babasında tip 2 diyabet olan obez çocuklarda %70,6 oranında insülin direnci tespit edildi. Obezitenin, insülin direnci üzerinde, tip 2 diyabete genetik yatkınlıktan daha etkili olduğu saptandı. İnsülin direnci ile CRP, TNF-?, IL-6 ve rezistin düzeyleri arasında ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes associated with insulin resistance is a serious and progressive disease which presents as a serious health issue with complications affecting both individuals and communities. There is evidence indicating that insulin resistance syndrome is a low-grade systemic inflammatory process, while it is also known that C reactive protein (CRP), an acute phase protein, as well as cytokines such as interleukin 6 (IL-6) and tumor necrosis alpha (TNF-?), play a role in the inflammatory process. Recently, a hormone named resistin, has been shown to have a physiologic role which reduces the effect of insulin over hepatic and skeletal muscle glucose metabolisms. In the present study, we aim to reveal the predisposition to diabetes among children of individuals with type 2 diabetes, by investigating insulin resistance and low-grade inflammation. In the current study, there was 118 cases with 4 groups. 28 cases with normal weight and healthy parents enrolled as group 1; 28 obese cases with healthy parents enrolled as group 2; 28 cases with normal weight whose mother or father had been diagnosed with type 2 diabetes enrolled as group 3; 34 obese cases whose mother or father had been diagnosed with type 2 diabetes enrolled as group 4. The age of the cases varied between 6,4-17,6 years. 70,6% of obese children whose mother or father had been diagnosed with type 2 diabetes, had insulin resistance. Obesity was more effective than genetic predisposition to the type 2 diabetes on insulin resistance. There was no relationship between the insulin resistance, and CRP, TNF-?, IL-6 and resistin levels.