Lomber disk cerrahisinde tramadol ve levobupivakainin cerrahi yaraya infiltrasyonunun postoperatif analjezik etkileri
Postoperative analgesic effects of surgical wound infiltrated tramadol and levobupivacaine in lumber disc surgery
  1. Tez No: 260474
  2. Yazar: KADİR ÖZYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL AYOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, levobupivakain ve tramadolün lomber disk cerrahilerinde insizyon yerine lokal infiltrasyon yöntemi ile uygulanmasının postoperatif analjezi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Genel anestezi altında, elektif tek mesafe lomber disk cerrahisi planlanan ASA I-II risk grubu 80 yetişkin hasta çalışmaya alındı. Midazolam premedikasyonu uygulanan hastalara operasyon odasına alındıktan sonra hemodinamik monitörizasyon, rutin anestezi indüksiyon ve idamesi uygulandı. Diskektomi işleminin bitip insizyon hattının kapatılmasına geçmeden önce; dört gruba ayrılan hastalardan Grup-L'ye 100 mg % 0.5 levobupivakain, Grup-T'ye 2 mg.kg-1 tramadol, Grup-LT'ye 100 mg %0.5 levobupivakain + 2 mg.kg-1 tramadol toplam 20ml volümde serum fizyolojik içinde olacak şekilde, Grup-K'ya ise aynı volümde serum fizyolojik hazırlanarak, insizyon hattı boyunca paravertebral kaslara, cilt ve cilt altı dokuya uygulandı. Postoperatif analjezide hasta kontrollü analjezi (HKA) cihazı ile intravenöz petidin uygulandı. Vizüel analog skala (VAS) skoru >5 ise kurtarma analjeziği olarak 75 mg diklofenak iv. uygulanması planlandı. Hemodinamik veriler, VAS skorları, ilk analjezik tüketim zamanı, tüketilen petidin, diklofenak miktarı, bulantı, kusma, kaşıntı, idrar retansiyonu, baş ağrısı, ağız kuruluğu şikâyetleri postoperatif 0-1-2-4-8-12-24. saatlerde kaydedildi. Postoperatif petidin ve diklofenak tüketimi, bulantı insidansı, VAS skorları Grup-K'da diğer gruplara oranla daha yüksek, ilk analjezik uygulama zamanı ise daha kısaydı. Grup-T'de Grup-L'ye oranla daha az petidin tüketildi, ilk analjezik uygulama zamanı daha uzun bulundu. Grup-LT'de postoperatif 24 saat boyunca ek analjezik ihtiyacı olmadı, bulantı daha az sıklıkta görüldü. Sonuç olarak, lomber disk cerrahilerinde insizyon yerine lokal infiltrasyon yöntemi ile tramadol ve levobupivakainin birlikte kullanılmasının daha etkin analjezi sağladığı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effects of levobupivacaine and tramadol on postoperative analgesia when applied as local infiltration method on incision site in lumber disc surgery. ASA I-II risk group of 80 adult patients who are planned to undergo elective single distance lumber disc surgery under general anaesthesia were included in the study. The patients were premedicated with midazolam and haemodynamic monitoring, routine anaesthesia induction and maintenance were carried out after they were taken into the operation room. Between end of the discectomy and closure of the incision line; Group-L of the patients received 100 mg % 0.5 levobupivacaine, Group-T received 2 mg.kg-1 tramadol, Group-LT received 100 mg % 0.5 levobupivacaine + 2 mg.kg-1 tramadol in normal saline of 20 ml volume in total, Group-K, however, received the same volume of normal saline into paravertebral muscles, skin and subcutaneous tissue through incision line. Intravenous pethidine was applied by the patient controlled analgesia (PCA) device for postoperative analgesia. It was planned to administer 75 mg diclophenac i.v. as salvage analgesic if visual analog score (VAS) score was >5. Haemodynamic status, VAS scores, first analgesic consumption time, consumed pethidine, diclophenac amount, complaints of nausea, vomiting, pruritus, urinary retention, headache, xerostomia were recorded postoperatively at 0-1-2-4-8-12-24 hours respectively. The pethidine and diclophenac consumption, nausea incidence and VAS scores were higher and time of first postoperative analgesic application was lower in the Group-K compared to the other groups. Pethidine was less consumed in Group-T than Group-L, also, the first analgesic application time was found to be longer. There was no need to administer additional analgesic in the postoperative 24 hours and nausea was seen less frequently in the Group-LT. Consequently, it was concluded that use of local infiltration method with tramadol and levobupivacaine for lumbar disc surgery will provide more effective analgesic effect.