Theileria annulata'nın tanısında serolojik (indirekt ELISA) ve moleküler (PZR, çoklu PZR ve lamp) yöntemlerin geliştirilmesi
Development of serological (indirect ELISA) and molecular (PCR, multiplex PCR and LAMP) techniques for the detection of Theileria annulata
- Tez No: 260481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN KARAGENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 388
Özet
Bu çalışmada sığırlarda Theileria annulata tarafından oluşturulan tropikal theileriosis hastalığının teşhisinde kullanılmak üzere yeni tanı metodları geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla geliştirilmek istenen tanı metodları, seroloji ve moleküler olmak üzere iki ana başlık altında toplanmıştır. Bunlar, i) ELISA yöntemiyle tropikal theileriosisin serolojik teşhisinde kullanılmak üzere rekombinant proteinlerin belirlenmesi, ii) tropikal theileriosis'in teşhisinde moleküler tanı yöntemlerinin (PZR, multiplex PZR ve LAMP) geliştirilmesi.ELISA yöntemiyle tropikal theileriosisin serolojik teşhisinde kullanılmak üzere rekombinant proteinlerin belirlenmesi amacıyla öncelikle olarak biyoinformatik yöntemler kullanılarak T. annulata'nın makroşizont dönemine özgü proteinler saptanmıştır. Elde edilen proteinlere karşı deneysel enfekte hayvanlarda gelişen immun yanıt Western blot metodu kullanılarak incelenmiştir. İzleyen çalışmalarda, Theileria annulata yüzey antijeni olan TaSP'ın immunodominat bir makroşizont antijeni olup olmadığı incelenmiştir. Daha sonra, TaSP, immunopresipitasyon ile elde edilen Ta9 ve biyoinformatik yöntemler ile elde edilen TA06510 ve Ta9.4 rekombinant antijenler kullanılarak indirekt ELISA testlerinin geliştirilmesine çalışılmıştır.Serolojik çalışmaların başında, Western blotlarda gözlenen immunodominat bandlarda polimorfism olup olmadığı test edilmiştir. Bu amaçla, T. annulata'nın 16 farklı izolatı, T. parva Muguga ve T. lestoquardi Lahr'a ait makroşizont hücre kültürleri ve enfekte olmayan sığır lenfosarkoma (BL20) hücreleri parazit materyali ve protein ekstraktları olarak kullanılmıştır. Bu çalışmalardan elde edilen sonuçlar, 40-42 kDa arasindaki bandlarda polimorfizm olduğunu göstermiştir.Theileria annulata'nın makroşizont dönemine özgü proteinlerin biyoinformatik yöntemler kullanılarak belirlenmesinde T. annulata genomuna ait proteinlerin tamamı Signal P, GPI anchor, TMD ve PEST benzeri protein motiflerini içerip içermedikleri, EST verileri ve dN/dS oranları da dikkate alınarak incelenmiştir. Bu özelliklerine göre seçilen proteinleri kodlayan genler, klonlanarak rekombinant olarak üretilip Western blot ile değerlendirilmiştir. Bu yöntemle elde edilen TA06510 rekombinant proteinine karşı deneysel enfekte hayvanlarda antikor yanıt geliştiği tespit edilmiştir. Ancak bu proteine karşı elde edilen antikor yanıtının, daha önceki çalışmalarda immunojenik olduğu belirlenmiş Tams-1/2, TaSP gibi antijenlere karşı gelişen yanıta göre daha zayıf olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, biyoinformatik yöntemlerin T. annulata genomunca kodlanan ve immunojenik özelliğe sahip olan proteinlerin saptanmasında kullanılabileceğini göstermektedir. Ancak, biyoinformatik yöntemlerle belirlenen proteinlerin immunojenik olup olmadıkları fonksiyonel analizlerle doğrulanmalıdır.İmmun serumun TaSP rekombinant proteini ile bloklanması sonrasında yapılan Western blot analizleri sonucunda, daha önceki çalışmalarda immonodominant makroşizont antijeni olduğu öne sürülen TaSP molekülünün D7 protein ekstraktlarında görülen 42 kDa ağırlığa sahip immunodominant bant olmadığı tespit edilmiştir. Western Blot analizlerinde saptanan immunodominant bantların tanımlanabilmesi amacıyla immunopresipitasyon deneyleri ve proteomiks analizleri yapılmıştır. Bu çalışmalardan elde edilen sonuçlar, D7 protein ekstraktlarında saptanan immunodominat bantlardan birisinin Ta9 proteini olduğunu göstermiştir. İzleyen çalışmalarda, D7 protein ekstraktlarında saptanan ikinci immunodominant bantın ise, Ta9 proteini ile aynı paralog ailede yer alan Ta9.4 proteini olduğu belirlenmiştir.TaSP, Ta9, Ta9.4 ve TA06510 rekombinant antijenleri indirek ELISA testlerinin geliştirilmesinde kullanılmıştır. Bilinen pozitif ve bilinen negatif serum örnekleri kullanılarak yapılan testlerde en iyi sensitivite (%89.5) ve spesifite (%98.3) TaSP rekombinant proteini ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to develop new diagnostic methods for the detection of tropical theileriosis caused by Theileria annulata in cattle. Diagnostic approaches towards this end were based on serological and molecular methods. These were, i) Identification of recombinant proteins which can be of use in serological diagnosis of tropical theileriosis with ELISA, ii) Development of molecular diagnostic methods (PCR, multiplex PCR and LAMP) to use in the diagnosis of tropical theileriosis.In order to identify recombinant proteins which can be of use in serological diagnosis of tropical theileriosis with ELISA, bioinformatic methods were used to determine proteins specific to the macroschizont stage of T. annulata. Immun response against these proteins were then evaluated in experimentally infected animals using Western blot analysis. Following studies were aimed to determine if the TaSP, a surface antigen of Theileria annulata, is the immunodominant macroschizont antigen. TaSP along with a recombinant protein generated through immunoprecipitation (Ta9) as well as recombinant proteins generated through bioinformatic methods TA06510 and Ta9.4, a paralog gene of Ta9, were used in later studies to develop indirect ELISA.Immunodominant bands seen in Western blots were evaluated for the presence of any polymorhisms. To this end, 16 different isolates of T. annulata along with T. parva Muguga and T. lestoquardi Lahr makroschizonts as well as uninfected bovine lenfosarkoma (BL20) cell lines were used as the parasite material and protein extract. Evidence gathered from these studies demonstrated that there exists polymorphism among bands within the range of 40-42 kDa.In order to determine macroschizont stage-specific proteins of T. annulata, all proteins encoded by coding sequences in the T. annulata genome were bioinformatically screened for the presence of Signal P, GPI anchor, protein motifs such as TMD and PEST taking also the EST values and the dN/dS ratios into consideration. Genes encoding the selected proteins were then cloned, produced as recombinants and were evaluated in Western blots. It was determined that experimentally-infected animals developed an antibody response against the TA06510 recombinant protein. However, the antibody response against the TA06510 was determined to be less than the antibody response detected in previous studies against the Tams-1/2 and TaSP antigens known to be immunogenic. These results demonstrated that bioinformatic methods can be used to identify immonogenic proteins encoded by the T. annulata genome. However, functional analyses should be performed in order to determined the immunogenicity of bioinformatically-identified proteins.Western blot analyses carried out using immune sera blocked with TaSP recombinant protein revealed that 42 kDa immunodominant band detected in D7 protein extracts is not the TaSP molecule that was suggested in previous studies as the immunodominant macroschizont antigen. Immunoprecipitation experiments and proteomics analyses were performed to characterize the immunodominant bands detected in Western blot analyses. Results obtained from these studies demonstrated that one of the immunodominant bands seen in D7 protein extracts is the Ta9 protein. Subsequent studies indicated that the other immunodominant band seen in D7 protein extracts is the Ta9.4 protein belonging to the same paralog protein family with the Ta9 protein.TaSP, Ta9, Ta9.4 and TA06510 recombinant proteins were used to develop indirect ELISA tests. In tests performed with known- negative and positive serum samples, the best sensitivity (89.5%) and specificity (98.3%) was obtained with the TaSP recombinant protein.