Acil servisimize başvuran Akut Atriyal Fibrilasyon'lu olgularda tercih edilen tedavi yönetimlerinin ve ritim kontrolü sağlamadaki etkinliklerinin değerlendirilmesi
The aim of study the was retrospective assessment of preferred treatment modalities and their efficacy of rhythm control in patients admitted to our emergency department (ED) with Acute Atrial Fibrilation.
  1. Tez No: 260506
  2. Yazar: SÜLEYMAN SOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT YANTURALİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
GİRİŞ VE AMAÇAcil servisimize başvuran akut atriyal fibrilasyon'lu olgularda tercih edilen tedaviyönetimlerinin ve ritim kontrolü sağlamadaki etkinliklerinin geriye dönük olarakdeğerlendirilmesiGEREÇ VE YÖNTEMErişkin acil servisimize 01.01.2001-01.11.2009 tarihleri arasında başvuran tanısı akutAF olup semptomlarının ilk 48 saatinde olan ve dışlama kriterlerini içermeyen hastalarçalışmaya dahil edildi. Hastaların kayıtları geriye dönük olarak incelendi.BULGULARAkut başlangıçlı hemodinamik yönden stabil 380 AF'li hasta çalışmaya alındı.Hastaların yaş ortalaması 61,9 ± 0,7 olup, 220'si (% 57,9 ) kadındı.Acil servisimizde akut AF'li hastaların % 79,5'ine (302) ventrikül hızını azaltmak içinilaç uygulandığı saptandı. Hastaların sonuç ritimleri incelendiğinde 308 (% 81) hastanın sinüsritmine (SR) döndüğü saptandı. Acil servis izleminde SR'ne dönen hastaların % 95'igözlemin ilk 12 saatlik döneminde, % 99,4'nün ise ilk 24 saat içinde olduğu belirlendi.Hastaların SR'ne dönüş süresi ortalaması 4,6 ± 0,3 saat olarak ölçüldü (aralık 0,2-29). Acilservisimizde herhangi bir tedavi uygulanmadan takip edilen 38 (% 10) hastanın % 74'ügözlemde spontan olarak SR sağlandı. Sadece hız kontrol yöntemi uygulanan 182 (% 47)hastanın % 82'inde, sadece ritim kontrol yöntemi kullanılan 40 hastanın % 87,5'inde, hız veritim kontrol yönteminin beraber kullanıldığı 120 hastanın % 80'inde SR sağlandı.Acil servise başvurudan önceki son 24 saat içerisinde hız kontrol edici ilaç alan (113)ve almayan (267) hastaların acil serviste medikal tedavi ve gözlemi sonrasında SR'nedönüşleri karşılaştırıldığında alt gruplar arasında birbirine üstünlükleri olmadığı (P>0.05)bulundu. Acil servise başvuru öncesinde son 24 saat içerisinde ritim kontrol ilaç kullananhastalardan, propafenon alan grupta amiodaron alan gruba göre SR'ne dönüş oranının dahafazla olduğu görüldü (P=0,001).2Hastaların büyük çoğunluğunun (% 70'inin) gözlem sonrasında taburcu edildiği,sadece % 30'unun kardiyoloji servis veya yoğun bakımına yatırıldığı, yatırılan hastalarında%47'sinin acil serviste SR sağlandığı saptandı.SONUÇYapılan çalışmamızda akut başlangıçlı AF'lu hastaların acil servisteki tedavisonucunda büyük kısmının SR'e döndüğü ve yine bir çoğunda yatışa gerek kalmadığınıgöstermiştir.AS'de uygulanan tedavi yöntemleri ile (ilaç uygulanmayan, hız kontrol uygulanan,ritim kontrol uygulanan, hız ve ritim kontrol uygulanan) hastaların SR'ne dönüşlerikarşılaştırıldığında alt gruplar arasında birbirlerine göre anlamlı bir üstünlük saptanmadı(P=0,736).ANAHTAR KELİMELERAtriyal fibrilasyon, tedavi, ritim kontrol
Özet (Çeviri)
STUDY OBJECTIVEThe aim of study the was retrospective assessment of preferred treatment modalitiesand their efficacy of rhythm control in patients admitted to our emergency department (ED)with acute atrial fibrilation.MATERIAL AND METHODAdults admitted to our ED between 01.01.2001-01.11.2009 and patients diagnosed ofacute AF in the first 48 hours and without exclusion criteria were included in the study.Patients?s chart records were reviewed retrospectively.RESULTS380 AF patients with acute onset and hemodynamically stable were included in thestudy. The mean age of patients was 61,9 ± 0,7 and 220 (57,9 %) of them were women.In our ED in the 79,5 % (302) of the patients with acute AF, drugs were applied toreduce ventricular rate. When the results rhythm of the patients were examined, 308 (81 %)patients returned to sinus rhythm. It was identified that in the ED follow up 95% of thepatients returning SR were in the first 12 hours of observation, 99,4 % of the patients were inthe first 24 hours. The average duration of patients converted SR was measured as 4,6 ± 0,3hours (range 0,2 to 29 ). In our ED, in 74 % of 38 patients followed up without any treatmentwere provided SR spontaneously during observation. In the 82 % of 182 patientsadministrated only the speed control, in 87,5 % of 40 patients used only rhythm control, in 80% of 120 patients used both the rate and rhythm control, SR was achieved.To return SR rhythm; compare with patients who received speed control medication inlast 24 hours (113) and not received group (267), there was no significant differences duringED observation and medical treatment (P>0.05). Medical treatment and observation when theSR turns of the patients use and not use in the last 24 hours speed control medication werecompared, there wasn?t superiority between the sub-groups. Compare for return to SR whouse rhythm control drug before presented emergency department in the last 24 hours,propafenon were significantly effective than amiodarone (P=0,001).4The majority of patients (70 %) were discharged after ED observation, only 30 % ofadmitted the cardiology or intensive care unit. 47 % of hospitalized patients provided SR inED.CONCLUSIONIn our study, in the result of treatment in the ED the large parts of the patients withacute onset AF returned to SR and for most of them the admission wasn?t necessary.When the treatment methods applied in the ED (drugs not applied, the speed controlapplied, the rhythm control applied, the speed and rhythm control applied) compared with SRturnsof patients there wasn?t any significant advantage among sub-groups (P=0,736).KEY WORDSAtrial fibrilation, treatment, rhythm control