Mitral kapak değerlendirilmesi: Transtorasik ekokardiyografi ve kardiyak manyetik rezonans görüntülemenin karşılaştırılması
Assessment of mitral valve: Comparison of transthoracic echocardiography and cardiac magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 260521
  2. Yazar: FATMA FUNDA HELVACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİDE AYTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş: Mitral darlığı hemen her zaman ARA'e bağlı gelişen ve dünya çapında önemli mortalite ve morbidite nedeni olan çok boyutlu bir hastalıktır. MD'nda tedavi stratejisi; MD ciddiyeti ve özellikle MKA'na göre belirlenir. Bu nedenle, girişimsel olmayan yöntemlerle MD'nin tanısının konması, ciddiyetinin belirlenmesi, eşlik eden kapak patolojilerinin tespiti ve kapağın anatomik yapısı hakkında detaylı bilgi edinilmesi hastalığın yönetiminde büyük önem taşımaktadır.Amaç: Çalışmamızda sinüs ritmindeki saf MD hastalarında planimetrik MKA, MKAİ ve diyastolik akım hızlarının TTE ile değerlendirilmesi, bu değerlerin KMRG`den elde elden veriler ile karşılaştırılmasını ve bu alanda KMRG kullanımının yeri olup olmadığının araştırılmasını amaçladık.Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza TTE'lerinde MD tespit edilen sinüs ritmindeki 28`i (%90.3) kadın, 3'ü (%9.7) erkek toplam 31 hasta dahil edildi. EF'u < %50 olan, AF'u olan, mitral kapakta yetersizlik derecesi hafiften fazla ve diğer kapaklarda hafif derecenin üzerinde darlığı ya da yetersizliği olan, daha önceden geçirilmiş komissurotomi ve valvulotomi hikayesi olan hastalar çalışma dışında bırakıldı. Tüm hastalara detaylı TTE'yi takiben 1 saat içerisinde KMRG incelemesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Mitral Stenosis (MS) which is almost always developed as a complication of acute rheumatic fever is one of the worldwide important causes of mortality and morbidity. The treatment strategy of MS depends on MS severity and especially mitral valve area. For this reason, assessment of MS and its severity, anatomic evaluation of the mitral valve and presence concomitant valve diseases with non-invasive diagnostic tools is very important.Purpose: To evaluate planimetric mitral valve area (MVA), mitral leaflet separation (MLS) index and diastolic flow velocities of isolated mitral valve stenosis patients with sinus rhythm with transthoracic echocardiography (TTE) and to compare these measurements with cardiac magnetic resonance imaging (CMRI).Material and Methods: 28 (90.3%) women, 3 (9.7%) men, a total number of 31 patients who were in sinus rhythm and who had MS in TTE were included. Patients with, EF