Annelik kimlik gelişimi eğitiminin primiparların annelik rolü kazanmasına ve bebeğim algısına etkisi
The impact of maternity identification development training on the attainment of primipars? maternal role and my baby perception
  1. Tez No: 260594
  2. Yazar: HAVA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, annelik kimlik gelişimi eğitiminin primiparların annelik rolü kazanmasına ve bebeğim algısına etkisini belirlemek amacıyla kontrol gruplu ön test-son test yarı deneme modeli olarak yapıldı.Araştırma Haziran 2008 ? Şubat 2010 tarihleri arasında, Nene Hatun Kadın Doğum Hastanesi Polikliniklerine antenatal bakım almak için gelen primipar gebelerle hastane ortamında ve doğumdan sonra kadınların evlerinde gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklem büyüklüğü % 95 test gücü ve 0.05 hata düzeyi ile yapılan güç analizi sonucu her bir grup için 50 deney, 50 kontrol grubu olmak üzere 100 kişi olarak belirlendi, ancak gebelerin araştırmadan ayrılabilecekleri göz önüne alınarak örneklem büyüklüğü 120'ye çıkarıldı.Araştırmada deney grubunda bulunan gebelere 30. gebelik haftasında ön-test uygulamasından sonra, dört kişilik gruplar halinde yaklaşık otuz dakika süren slayt şeklinde ve sözel sunu olarak `Annelik Kimlik Gelişimi Eğitimi' yapıldı ve ?Annelik Kimlik Gelişimi Kitapçığı? verildi. İkinci eğitim, doğumdan sonra annelere hastaneden taburcu olmadan önce veya taburcu olduktan sonra ilk hafta içerisinde gerçekleştirilen ev ziyareti sırasında bireysel eğitim şeklinde uygulandı. Son test, doğumdan dört ay sonra deney ve kontrol grubunda bulunan annelerin evlerine yapılan ev ziyareti sırasında dolduruldu.Verilerin toplanmasında; Kişisel Bilgi Formu, Anlamsal Farklılık Ölçeği-Anne Olarak Ben ve Benim Bebeğim ile Pharis Öz-Güven Ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The research was carried out by using pretest-posttest semi-experimental model with control group with the aim of determine the effects of maternity identification development training on the attainment of primipars? maternal role and my baby perception.The study was carried on their homes of primipar pregnants coming for receiving antenatal care to Nene Hatun Women Labor Hospital?s polyclinic at a hospital medium and after the labor from June 2008 to February 2010. The size of sampling of the research consisted of 100 pregnants, so of them control rest of them experimental group, according to the power analysis carried out with 0.05 error level and 95% test power, but taking into consideration that the pregnants might leave from research, the size of sampling is increased in 120 people.In the research, for the pregnants in experiment group, after the application of pre-test for four- people groups had been made on the 30th week of the pregnancy, Maternity Identification Development Training which is approximately thirty minutes and as in slight and oral presentation was given to the pregnants, in addition, The booklet of Maternity Identification Development was delivered to the pregnants. The second training was applied individually to the mothers before or after discharged from the hospital in the first week during home visits. Post-test were applied to the mothers during home visits in experiment and control group after four months from labor. For the mothers in the control group, the same training after post-test was presented and a training booklet was delivered.In the collection of the data, Personel Information Form, Semantic Differentation scale- Myself as mother and My Baby and the Pharis Self-Confidence Scale were used.